Życie rodzinne w ogrodzie

Życie rodzinne w ogrodzie
Jasiek
kwiecień13/ 2017

Rodzina zamknięta w domu. Każdy w swoim pokoju przed ekranem komputera czy telewizora. Jeśli spotykamy się w kuchni, to z telefonami w dłoniach. Nie rozmawiamy, ale komunikujemy się od czasu do czasu, najlepiej przez SMS. To obrazek familijny 2017. Może warto go zmienić. Ale do tego oczywiście potrzebujemy sporo energii. Musimy być naprawdę zdeterminowani, żeby wprowadzić zmiany w naszym życiu rodzinnym.

Wyjdźmy z domu

Zorganizujmy rodzinną wycieczkę, nawet jeśli wydaje się, że dorastającym dzieciom nie spodoba się ten pomysł. Albo po prostu wyjdźmy do ogrodu i zacznijmy tam żyć. Może nawet przez większą część roku: od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Jeśli mamy domek ogrodowy przystosowany do niskich temperatur, zorganizujmy tam rodzinne spotkania, nawet bez okazji, przy pysznej herbacie i grach planszowych. Jeśli mamy pawilon ogrodowy, który utrzymuje ciepło w środku, to grzechem byłoby go nie wykorzystać.

Nauczmy nasze dzieci tego, że świat jest piękny. Nikt inny im tego nie pokaże. Tylko że najpierw sami musimy w to uwierzyć. Spędzajmy z nimi czas w ogrodzie. Nawet jesienią, przy ognisku. Czy wczesną wiosną, obserwując budzącą się do życia przyrodę. Kiedy brakuje nam ciepła, zainwestujmy w pomysłowe paleniska gazowe czy promienniki podczerwieni.

Spędzajmy czas naprawdę razem

Latem przenieśmy niemal całe życie rodzinne do ogrodu. Taras z deski kompozytowej to praktyczne rozwiązanie dla zabieganej rodziny. Parasole ogrodowe albo baldachim, jeśli nie mamy gotowego zadaszenia, i możemy przebywać na tarasie nawet w upalne dni. Do tego komplety wypoczynkowe do ogrodu. W ten sposób powstaje na ogrodzie drugi dom. W sezonie letnim otwarty niemal od świtu do zmierzchu, a nawet dłużej. Nocny ogród przecież może świetnie służyć naszej rodzinnej integracji.