Wygodne buty na rower – czy się kierować przy wyborze?

Jasiek
grudzień08/ 2020

Buty na rower to podstawa, jeśli chodzi o komfort podczas jazdy na swoim jednośladzie, jak też wtedy, gdy trzeba zejść z siodełka i przeprowadzić swój sprzęt na przykład przez jezdnię. Wygoda idzie zwykle w parze z dobrym wykonaniem obuwia na rower. W pierwszej kolejności zwraca się więc uwagę na to, czy buty dobrze się dopasowują do kształtu stopy, czy zapewniają odpowiednią przyczepność, a także czy łatwo i szybko się je zakłada bądź zdejmuje.  Takie cechy mają olbrzymie znaczenie w codziennym użytkowaniu obuwia na rower, jednak nie są wystarczające, by móc podjąć właściwą decyzję.

Wygodne buty na rower – czym powinny się wyróżniać?

Oprócz opisanych cech, które powinny mieć wygodne buty na rower, obuwie musi  być przede wszystkim dostosowane do roweru i trasy, jaką się najczęściej pokonuje swoim jednośladem. W sprzedaży znaleźć można kilka kategorii butów na rower i warto znać je wszystkie, a także właściwie interpretować dany typ do rodzaju jazdy. Można więc wyróżnić:

  • Gravity/BMX – buty na rower do ekstremalnej jazdy,
  • turystyczne/trekkingowe – do jazdy na rowerze, a także do chodzenia,
  • MTB – ich największą zaletą jest komfort podczas jazdy rowerem górskim,
  • buty szosowe – niewielka waga i wyjątkowa sztywność to idealne cechy podczas jazdy szosowej,
  • zimowe obuwie na rower – buty te oprócz tego, że mają jedno z powyższych przeznaczeń, są również wyposażone w specjalną, wysoką cholewkę.

Które buty na rower są najbardziej wygodne?

Biorąc pod uwagę powyższe kategorie i cechy, na które najpierw zwraca się uwagę, obuwie na rower warto dobierać do preferowanego stylu jazdy i do tras, które się pokonuje. Jeśli poszukuje idealnych butów dla siebie na rower, warto najpierw uwzględnić typ roweru.

Gdy jest to na przykład model górski, wtedy w pierwszej kolejności można zapoznać się z butami MTB, które są przeznaczone właśnie do jazdy na tych jednośladach. W następnej kolejności warto przyjrzeć się dodatkowym cechom, które będą wpływać na komfort podczas samej jazdy i użytkowania takiego obuwia. Przydają się takie właściwości, jak „oddychający” materiał, dobra przyczepność, niewielka waga, a także krótki czas schnięcia. Jednym z przykładów butów typu MTB jest model GIRO RIELA R II dark shadow glacier dla kobiet.

Jeśli natomiast mężczyzna chciałby kupić najwygodniejsze dla siebie obuwie na rower do jazy szosowej, wtedy może zdecydować się na buty do takiej jazdy typu GIRO TRANS BOA HV+ black. Wyposażone m.in. w pokrętło Boa® L6 dają się łatwo dopasować do stopy, są oddychające, a także zwiększają wydajność podczas pedałowania.