Wybierz transporter dla kota, w którym Twój pupil będzie czuł się wygodnie i bezpiecznie

Jasiek
maj11/ 2020

Jaki powinien być transporter dla kota, aby podczas podróży Twój puchaty przyjaciel mógł czuć się w nim komfortowo? Czy zawsze musi być wykonany z plastiku i jak wypada na tle innych kocich akcesoriów – np. torby dla kota. Poznaj odpowiedź na te pytania i wybierz najlepszy model dla swojego mruczka.

Przeczytaj artykuł i sprawdź:

  • Jakie cechy powinien mieć transporter dla kota?
  • Czy torba transportowa dla kota to dobre rozwiązanie?
  • W jaki sposób wybrać torbę lub transporter dla dużego i małego kota?

Transportery dla kota – na co zwrócić szczególną uwagę?

Potrzebujesz wygodnego i bezpiecznego transportera dla kota? Zanim zamówisz wybrany model, dokładnie sprawdź kilka rzeczy, które mogą okazać się kluczowe, kiedy będziesz przewozić swojego zwierzaka. Przede wszystkim pierwszym kryterium wyboru jest komfortowe korzystanie z kociego transportera. W parametrach, które podaje producent, znajdziesz informacje o zaletach produktu. Najlepiej, jeśli wybrany przez Ciebie przedmiot będzie miał zatrzaski, które pozwolą na szybkie otwieranie drzwiczek i ich zamykanie, np. wtedy, gdy kot będzie zirytowany po wizycie u weterynarza. Ważna jest także rączka, umożlwiająca wygodne przenoszenie kota w transporterze. Zwróć uwagę, czy dany model ma po bokach dodatkowe zatrzaski – zwiększające bezpieczeństwo zwierzaka przy przewożeniu i zabezpieczające sam transporter przed przypadkowym otwarciem. Możesz wybrać także produkty, z których kociaka można wyjąć i włożyć nie tylko przez drzwiczki boczne, ale także od góry, co czasami znacznie ułatwia sprawę, gdy kot jest agresywny.

Pamiętaj, że kratki wentylacyjne w transporterze powinny być na tyle duże, aby kot mógł przez nie swobodnie oddychać zanim trafi z punktu A do punktu B. Modele plastikowo-metalowe są na pewno bardziej praktyczne od tych wykonanych z rattanu, wikliny czy poliestrowych materiałów. To ważne, by móc utrzymać w czystości kontener, w którym zwierzak zwymiotuje czy załatwi swoje fizjologiczne potrzeby. Im trwalsze materiały tym lepiej, bo transporter będzie odporny na pazury czy zęby kota – i posłuży Twojemu pupilowi dłużej. Ważną kwestią jest również wnętrze transportera. Najlepiej, jeśli do całego zestawu będzie dołączone wygodne legowisko z kocimiętką albo żwirek – w zależności od tego czy planujesz krótką czy też dłużą wycieczkę ze swoim mruczącym przyjacielem.

Torba transportowa dla kota – tak czy nie?

Torba transportowa dla kota to alternatywa dla plastikowego kontenera. Jest na pewno nieco ładniejsza i może bardziej komfortowa z racji materiałów, z których powstała, ale nie tak łatwa w utrzymaniu czystości jak plastikowe transportery dla kota. Przed zakupem torby warto więc sprawdzić, czy można np. uprać ją w 30°C w pralce. Torba dla kota, oprócz rączki, ma zazwyczaj długi pasek, dzięki któremu można ją wygodnie przewiesić przez ramię oraz karabińczyk do przypięcia kociej obróżki. Boki, zamiast z plastiku czy metalu, są z siatki, dzięki czemu kot ma zapewnioną większą wygodę oraz komfort.

Najczęściej torba wykonana jest z tkaniny poliestrowej. Na rynku zdarzają się też modele, które mają szelki (kociaka przenosi się w nich jak w plecaku), usztywniane dno i obręcz wokół wejścia czy boczne kieszonki do ukrycia w nich np. książeczki zdrowia kota. Torby transportowe są także łatwiejsze w przechowywaniu. Wiele z nich można po prostu złożyć i schować w dowolne miejsce, co przy plastikowym kontenerze jest bardziej kłopotliwe. Dla prawdziwego championa z rodowodem możesz zamówić nawet torbę transportową w wersji ekskluzywnej – z wyhaftowanym imieniem pupila!

Torba i transporter dla dużego kota oraz małego kociaka – jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Aby wybrać idealną torbę lub transporter dla kota, zwróć uwagę przede wszystkim na wagę i rozmiar pupila. Podczas przewożenia zwierzaka nie może on mieć zbyt mało przestrzeni w kontenerze. Aby zminimalizować stres u mruczka i poprawić komfort podróży, należy dobrać taki model, w którym kociak będzie mógł swobodnie obracać się, wstawać i leżeć. Z drugiej strony – taki kontener nie może być za duży, bo Twój pupil podczas transportu będzie się obijał o ścianki transportera, co może być dla niego niebezpieczne.

W sklepie internetowym Allegro znajdziesz różne rodzaje toreb i transporterów dla kota. Najczęściej są one oznaczone 1, 2 lub 3. Rozmiar 1 to propozycja dla kociaków do 6 kg. Rozmiar 2 to opcja dla ras powyżej 6 kg. Pamiętaj, że transporter dla dużego kota (np. bengalskiego albo norweskiego leśnego) musi być naprawdę solidny, aby rączka czy dno nie odpadło, gdy poniesiesz kontener do góry. Rozmiar 3 to opcja dla hodowców, którzy chcą np. przetransportować kocicę z kociętami. Wybierz zatem odpowiedni model i ruszaj bezpiecznie w drogę ze swoim kociakiem!