Własna księgowa czy biuro rachunkowe? Wybierz opcję dla siebie

Jasiek
październik24/ 2019

Mało który przedsiębiorca decyduje się na samodzielne prowadzenie swojej księgowości. Sprawy rachunkowo-podatkowe są w wielu przypadkach mocno skomplikowane, a pomyłka w tej kwestii może okazać się bardzo kosztowna. W związku z tym niemal wszyscy powierzają swoją księgowość podmiotom, które zajmują się tym zawodowo. Jak jednak zdecydować komu?

Własna księgowa a outsourcing usług księgowych

Formy, między którymi muszą wybierać przedsiębiorcy, są w zasadzie dwie. Pierwszą z nich jest zatrudnienie pracownika (lub czasem kilku pracowników) do obsługi księgowo-rachunkowej firmy. Wówczas wszystkie formalności, związane z tym aspektem działalności, załatwiane są wewnątrz struktur firmy.

Drugą możliwością jest outsourcing usług księgowych, czyli zlecenie ich podmiotowi zewnętrznemu w stosunku do przedsiębiorcy. W tym układzie firma na podstawie umowy zleca księgowemu zewnętrznemu lub biuru rachunkowemu prowadzenie swoich spraw w zamian za określone w tej umowie wynagrodzenie.

Każda z tych form ma oczywiście swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się im pokrótce.

Zatrudnienie księgowego na umowę o pracę

Zatrudnienie księgowego sprawia, że staje się on pracownikiem firmy. W związku z tym znajdują do niego zastosowanie wszystkie przepisy kodeksu pracy a także zasady związane np. ze składkami na ubezpieczenie społeczne. Jest to jedna z przyczyn, dla których pracodawcy szukają rozwiązania alternatywnego – koszty pracy są bowiem dość wysokie.

Dodatkowo w przypadku zatrudnienia takiej osoby mogą pojawić się problemy związane z jej nieobecnością, np. spowodowaną urlopem lub zwolnieniem chorobowym. Jest to niedogodność zwłaszcza wówczas, gdy pracodawca zatrudnia tylko jedną taką osobę.

Z drugiej strony pracodawca ma jednak większą kontrolę nad pracownikiem, może nadzorować czas jego pracy i zlecać mu na bieżąco niezbędne zadania.

Outsourcing usług księgowych

W przypadku outsourcingu usług księgowych nie pojawia się większość problemów, o których mowa powyżej. Biuro księgowe, któremu zlecono obsługę, zobowiązane jest bowiem zorganizować pracę tak, by usługa była wykonana mimo np. problemów kadrowych.

Ważne jest jednak, by dobrać do współpracy podmiot, który rzeczywiście będzie sumiennie zajmować się sprawami przedsiębiorcy i dopilnuje wszystkich niezbędnych formalności. Brak bezpośredniego kontaktu powoduje bowiem, że właściciel firmy nie jest w stanie sam na bieżąco tego nadzorować.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC