W jaki sposób należy parkować rower?

W jaki sposób należy parkować rower?
Jasiek
maj25/ 2017

Bardzo często konieczne jest zaparkowanie roweru w miejscu publicznym. Warto dobrze go zabezpieczyć, aby uchronić jednoślad przed zniszczeniem oraz kradzieżą.

Zaparkowanie na stojaku

Podczas parkowania, najlepiej poszukać wzorcowego stojaka na rower. Powinien mieć on odpowiedni kształt, a także szereg charakterystycznych cech. Taki stojak pozwala na równoczesne przypięcie zarówno koła, jak i ramy roweru. Dzięki niemu możliwe jest wyjątkowo solidne przytwierdzenie do podłoża całej konstrukcji jednośladu. Umożliwia również podparcie roweru, co jest bardzo istotne w przypadku braku podpórki.

Dobre stojaki na rowery nie powodują również żadnych uszkodzeń pojazdu i pozwalają na przypięcie rowerów rożnego rodzaju i wielkości. Dotyczy to zarówno niedużych rowerków dziecięcych, jak i maszyn poziomych czy też wyposażonych w różne dodatki, takie jak na przykład koszyki. Zazwyczaj takie stojaki mają różne kształty.

Stojaki niefunkcjonalne

Niestety, nie wszystkie stojaki na rowery spełniają odpowiedni kryteria. W najgorszym wypadku nie są w stanie zminimalizować ryzyka, że rower zostanie skradziony. Zdarza się to szczególnie często, jeżeli koło wyposażone jest w szybkozamykacze. Odkręcenie koła trwa zaledwie kilka sekund oraz nie wymusza forsowania zapięcia. Rower na takim stojaku nie jest również dostatecznie stabilny, a jego przechylenie może doprowadzić na przykład do wygięcia tarczy hamulców czy nawet koła.

Część stojaków na rower praktycznie uniemożliwia wstawienie modeli posiadających grubsze opony. Nierzadko stojaki te posiadają kształt spirali, co znacznie utrudnia zapięcie roweru przy pomocy kłódki szeklowej. Nierzadko taka sytuacja uniemożliwia pozostawienie roweru w bezpiecznym miejscu, dlatego wówczas trzeba rozejrzeć się za innym rozwiązaniem.

Brak stojaka

Jeżeli stojak nie spełnia najważniejszych kryteriów lub w ogóle nie ma żadnego w okolicy, należy zamocować rower w inny sposób. Można wykorzystać na przykład latarnię, słup lub znak drogowy, a w skrajnym przypadku także solidne ogrodzenie lub ławkę. Lepiej natomiast unikać elementów, które są słabo zamocowane do podłoża.

Przez niektóre znaki i słupy można przełożyć blokadę górą, co zwiększa ryzyko kradzieży jednośladu. Należy też pamiętać, aby nie blokować rowerem żadnych wejść. Nie powinno się również pozostawiać go na klatach schodowych. Rower można również ustawić w taki sposób, żeby dało się go obserwować.

Artykuł powstał we współpracy z Calus-P