Utracone korzyści a obowiązki poszkodowanego

Jasiek
sierpień19/ 2022

Uzyskanie odszkodowania za utracone korzyści może być jedynym rozwiązaniem, aby nie popaść w kłopoty finansowe. Kłopoty finansowe, które mogą pojawić się w skutek wypadku, w którym dana osoba ma status poszkodowanego. Chcąc otrzymać odszkodowanie za utracone korzyści, poszkodowany musi wykazać, że wypadek przeszkodził mu w osiągnięciu zysku. Nie osiągnął go, gdyż właśnie z powodu danego zdarzenia, uzyskał status poszkodowanego i nie mógł wykonywać czynności prowadzących do osiągnięcia zysku.

Poszkodowany musi udowodnić, że wypadek przeszkodził mu w osiągnieciu korzyści. Nie musi natomiast udowadniać, że szkoda nie zaistniała, to zysk zostałby osiągnięty. Jest w o tyle dobrej sytuacji, że nie musi udowadniać, że zysk osiągnąłby na 100%. Musi tylko wykazać dwie rzeczy:

  • Że mógł osiągnąć zysk, gdyby nie przeszkodził mu w tym wypadek.
  • Że osiągnięcie zysku, osiągnięcie korzyści było realne.

Jak udowodnić realność osiągnięcia korzyści?

Wykazanie, że realne byłoby osiągnięcie zysku nie zawsze jest proste. Oczywiście nie musi być też specjalnie skomplikowane. Pod warunkiem, że poszkodowany ma odpowiednie dokumenty. Dokumenty, które potwierdzają jego wersję. Które potwierdzają, że w wyniku danego, planowanego działania, mógł zyskać działając, a wypadek pozbawił go możliwości działania. Pomocne są tutaj wszelkiego rodzaju umowy, pisemne ustalenia, harmonogramy. Ktoś, kto codziennie dowoził grupę ludzi do pracy i w wyniku wypadku stracił możliwość wykonywania tego zajęcia, powinien uzyskać odszkodowanie za utracone korzyści. Gdyż spodziewane korzyści są jak najbardziej realne.

Pomocne mogą być wszelkiego rodzaju dane. Dane, które potwierdzenie naszych słów, mają odwzorowanie w liczbach. Często niezbędna jest bliska współpraca z księgowymi i przygotowanie odpowiednich dokumentów, które potwierdzają nasze roszczenia.

Udowodnienie realności osiągnięcia korzyści, udowodnienie wysokości utraconego wymaga często ze skorzystania z wielu dowodów. Jeżeli zależy nam na wyniku takiego działania, najlepiej całość sprawy o uzyskanie odszkodowania za utracone korzyści powierzyć wyspecjalizowanej firmie lub prawnikowi. Odpada wtedy koniczność samodzielnego gromadzenia i przedstawiania dokumentów. Nadal oczywiście należy przestrzegać wszelkich terminów i zasad. Korzystając z usług profesjonalistów, to oni o tym pamiętają i dopilnują, aby cła sprawa przebiegała sprawnie.