Tworzymy nowoczesne wnętrze

Jasiek
listopad20/ 2017

Estetyka XXI wieku w dużej mierze opiera się na oryginalności – na dążeniu do zaskoczenia. Osiąga się to m.in. poprzez odważne podejście do samej formy, którą przerabia się, redukuje, umieszcza w nowych kontekstach. Tak powstają wnętrza nowoczesne, które wywołują pewien efekt zaskoczenia. Przypominający ten, który staje się naszym udziałem, gdy odwiedzamy na przykład galerię sztuki nowoczesnej.

To meble czy dzieła sztuki?

Nowoczesność, także jeśli chodzi o urządzanie wnętrz, kieruje się ewidentnie w stronę sztuki i artyzmu. Sięga do swoich dwudziestowiecznych korzeni, do dzieł największych mistrzów malarstwa czy architektury. Do zasad estetycznych, które zostały sformułowane już na przełomie XIX i XX wieku, a które XX wiek rozwinął w licznych realizacjach artystycznych. Meble nowoczesne do salonu poprzez swoją nietuzinkową prezentację wykorzystują najlepsze wzorce z zakresu sztuki.

Nowoczesne meblościanki na przykład wyglądają jak geometryczne układanki wymyślone przez wybitnego konstruktywistę. Przykłady takich mebli awangardowych (ale też tych bardziej klasycznych) znajdziemy tutaj: gama-sklep.com.pl.

To salon, kuchnia czy już taras?

Zarówno współczesna estetyka jak i styl bycia dąży do zniesienia wszelkich ograniczeń. Nie lubimy jednoznaczności. Widać to w naszych wnętrzach i w sposobie ich wykorzystywania. Kuchnia często przypomina salon, jest elegancka i płynnie przechodzi w taras. Ten ostatni coraz częściej stanowi naturalne przedłużenie pomieszczeń, co umożliwiają okna panoramiczne czy drzwi przesuwne.

Nowoczesność to różnorodność

Wnętrze nowoczesne musi przede wszystkim zaspokajać nasze złożone i jakże różne potrzeby. Od strony estetyki także stawia się obecnie na różnorodność. Na przenikanie się elementów pochodzących z najróżniejszych kultur czy okresów historycznych. Nowoczesność to różnorodność i wolność wyboru.