Toksyna botulinowa – jak długo działa i komu jest polecana?

Jasiek
listopad22/ 2022

Toksyna botulinowa, to obok kwasu hialuronowego, jedna z najbardziej popularnych substancji stosowanych w medycynie estetycznej. Nie jest wypełniaczem, ale blokerem reakcji nerwowych, które odpowiadają za powstawanie zmarszczek mimicznych. Wyjaśniamy, jak działa i jak długo utrzymuje się toksyna botulinowa w skórze.

Czym się charakteryzuje toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa znana jest powszechnie jako trucizna, która może występować w niektórych produktach spożywczych. Zatrucia tą substancją zdarzają się obecnie niezwykle rzadko. Właściwości toksyny botulinowej wykorzystano w medycynie estetycznej. Do zabiegów używa się bardzo małych dawek substancji i wstrzykuje się je domięśniowo. Toksyna botulinowa powoduje tymczasową blokadę skurczów danego mięśnia i dzięki temu umożliwia redukcję zmarszczek oraz innych problemów estetycznych i zdrowotnych.

Wskazania do zastosowania toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa znalazła zastosowanie przede wszystkim w redukcji zmarszczek mimicznych na czole i między brwiami. Zdecydowanie najczęściej używa się jej do wygładzania skóry w górnej części twarzy. Specjaliści z Kliniki La Perla w Lubinie polecają zabieg toksyną botulinową również w celu odmłodzenia okolicy ust (redukcja „zmarszczek palacza”, likwidacja „dziąsłowego uśmiechu”) i oczu („kurze łapki”). Mechanizm działania tej substancji sprawdza się również w leczeniu bruksizmu (zgrzytania zębami) oraz hiperhydrozy (nadmiernego pocenia się).

Przebieg zabiegu toksyną botulinową

Zabieg wykonywany jest przez wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza. Procedura wymaga niezwykłej precyzji. Toksyna botulinowa musi zostać wstrzyknięta w mięsień, który odpowiada za powstanie danej zmarszczki. Bez doświadczenia i dobrej znajomości ludzkiej anatomii nie sposób jest wykonać ten zabieg prawidłowo. Profesjonalnie wykonana iniekcja toksyny botulinowej daje bardzo naturalne efekty – zmarszczki zostają wygładzone, a ekspresja twarzy zachowana. Chcesz uniknąć efektu „zamrożonego czoła” lub „permanentnego zdziwienia”? Wybierz się na zabieg do zaufanej kliniki medycyny estetycznej.

Jeśli zabieg wykonywany jest w celu zniwelowania hiperhydrozy, toksyna botulinowa wstrzykiwana jest w obszary, w których gruczoły potowe są najbardziej aktywne, np. dłonie, pachy, plecy czy czoło. Leczenie bruksizmu toksyną botulinową polega na wprowadzeniu preparatu w okolice żuchwy. W okresie od 2 do 7 tygodni po zabiegu odbywa się wizyta kontrolna, której celem jest ocena efektów i ewentualna korekta.

Jak długo utrzymują się efekty po toksynie botulinowej?

Pierwsze efekty działania toksyny botulinowej widoczne są niemal od razu po wyjściu z gabinetu. Już po 48 godzinach po aplikacji preparatu mięśnie relaksują się, a zmarszczki wygładzają. Pełne rezultaty widoczne są w ciągu około dwóch tygodni. Czas utrzymywania się efektów po toksynie botulinowej zależy od indywidualnych predyspozycji oraz stylu życia. Niekorzystnie na skuteczność zabiegu może wpłynąć palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu (z używek należy zrezygnować przynajmniej na 24 godziny po zabiegu). Zazwyczaj mówi się o trwałości toksyny botulinowej wynoszącej od 4 do 6 miesięcy. Po tym czasie można powtórzyć zabieg, jeśli efekty jego działania przestają być widoczne.

Odwiedź blog o medycynie estetycznej, aby dowiedzieć się więcej na temat interesujących Cię zabiegów.

rgoefekt.com.pl icinfium.com ane-slowem.pl