Przyczepa samochodowa – jakie oświetlenie i wyposażenie?

Przyczepa samochodowa - jakie oświetlenie i wyposażenie?
Jasiek
maj23/ 2017

Posiadanie przyczepy samochodowej wiąże się z koniecznością zapoznania się z określonymi przepisami prawnymi. Te w jasny i klarowny sposób regulują oświetlenie, jak i podstawowe wyposażenie przyczepki. Warto do nich zerknąć, jeżeli chcemy mieć pewność, że spełniamy wszystkie wymogi zawarte w przepisach.

Oświetlenie samochodu

Prawo reguluje oświetlenie samochodu i przyczepy, jak i wymienia, te elementy, które są konieczne oraz te, które możemy mieć, ale nie są one ściśle przez prawo wymagane. Przyczepy, których szerokość przekracza 1,6 m muszą być wyposażone w światła pozycyjne przednie. Co więcej, tylne światła tego rodzaju są konieczne dla wszystkich samochodów i przyczep. Do tego każda przyczepa musi mieć czerwone odblaski z tyłu oraz i białe z przodu. Jeśli szerokość przyczepy przekracza 2,1 m, to powinna mieć ona z przodu i z tyłu zamontowane światła obrysowe. Kolor świateł także jest ważny — polskie prawo dokładnie reguluje te kwestie. Z przodu dozwolone są takie barwy jak żółty, biały i niebieski. Z tyłu czerwień, pomarańcz i żółć.

Lampy do przyczep samochodowych powinny tym samym spełniać określone warunki zawarte w polskim prawie. Nim zdecydujemy się na jakąkolwiek samowolkę, warto dokładnie się z nimi zapoznać.

Wyposażenie przyczepki

Przyczepa prócz odpowiednich świateł powinna mieć także obowiązkowe elementy wyposażenia. Co do nich należy? Obowiązkowe wyposażenie przyczepy jest takie samo, jak w przypadku samochodu osobowego – trójkąt ostrzegawczy. To element zupełnie niezbędny, tak jak koła podporowe. Bardzo wielu kierowców inwestuje także w akcesoria do przyczep. Należą do nich między innymi nakładki na lusterka oraz bezprzewodowe kamery cofania, które ułatwiają parkowanie i nie tylko.

Zakup przyczepy samochodowej to ważna decyzja dla każdego kierowcy. Nim zaczniemy jeździć warto dowiedzieć się, jak najwięcej o prawach i obowiązkach związanych z posiadaniem przyczepy. Bardzo ważne jest jej odpowiednie oświetlenie, które nie będzie sprawiać niebezpieczeństwa na drodze, ale także i wyposażenie – zarówno to obowiązkowe, jak i pomocnicze, które ułatwi codzienność na drodze. Warto tym samym dokładnie przeczytać przepisy, które regulują zagadnienia związane z naszą przyczepą. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że spełniliśmy wszystkie ich podpunkty.

Lampy do przyczep samochodowych, ale także wszystkie niezbędne akcesoria bez problemu kupimy w Internecie – co więcej – występują one często w pakietach, co pozwoli na zakupienie wszystkich potrzebnych rzeczy, za pomocą tylko jednego kliknięcia. Prawda, że to naprawdę wygodne i szybkie rozwiązanie? Na miarę XXI wieku!

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Unitrailer.eu