Pracowałeś za granicą? Nie zapomnij o zwrotach!

Pracowałeś za granicą? Nie zapomnij o zwrotach!
Jasiek
czerwiec23/ 2017

Polscy pracownicy zatrudnieni za granicą coraz śmielej domagają się swoich praw, szczególnie jeśli chodzi o zwroty kosztów utrzymania, podatki, etc. Szczególnie dotyczy to osób pracujących za naszą zachodnią granicą, w Niemczech. Co powinniśmy wiedzieć zatrudniając się w tym kraju? Jakie zwroty i zasiłki nam przysługują?

Przede wszystkim: podatki!

Podstawą przebywania i legalnej pracy za granicą jest płacenie podatków i wywiązywanie się ze swoich obowiązków jako cudzoziemiec zatrudniony w danym kraju. W przypadku Niemiec konieczne jest podpisanie konkretnej umowy o pracę, która pozwoli na odciąganie podatków oraz na uzyskanie podstawowego ubezpieczenia.  Podczas podpisywania umowy warto wnikliwie ją przeczytać – powinna być ona wykonana w dwóch językach lub też podpisywana w obecności tłumacza. Dzięki temu możemy mieć pewność, że zatrudnienie jest legalnie i na przyjętych przez nas wcześniej warunkach. Zwrot podatku za pracę w Niemczech następuje po zakończeniu roku podatkowego. Konieczne jest złożenie odpowiednich dokumentów – jeśli nie posiadamy wiedzy na ten temat z pewnością pomogą nam topowe biura podatkowe, specjalizujące się w odzyskiwaniu podatku zza granicy.

Zasiłek na dziecko

Okazuje się, że również obcokrajowcy zatrudnieni za granic mogą ubiegać się o Kindergeld, czyli zasiłek na dziecko (lub ich większą ilość). Wiele osób było zdania, że prawo to nie dotyczy osób pracujących sezonowo – to błąd. Również pracownicy sezonowi mogą ubiegać się o zwrot zasiłku na dziecko – nawet do 4 lat wstecz! Możliwe jest także ubieganie się o zwrot zasiłku dla osób, które mieszkają i pracują w Niemczech, ale rozliczają się w Polsce. Tu jednak konieczne jest spełnienie wymogu konkretnej kwoty zarobku. W tej kwestii pomocy także pomożemy szukać w biurach podatkowych.