Porady lekarskie w internecie

Jasiek
wrzesień20/ 2017

Sieć internetowa jest dosłownie kopalnią wiedzy na przeróżne tematy. Znajdziemy w niej również sporo informacji o zdrowiu, chorobach, leczeniu. Czy warto im ufać? Czy lekarz może wydać diagnozę na podstawie rozmowy na internetowym czacie?

Czysta ciekawość

Nie trzeba kończyć studiów medycznych aby być zainteresowanym tematem zdrowia. W końca jest to coś co dotyczy nas wszystkich. Nic więc dziwnego, że wiele osób z czystej ciekawości chce dowiadywać się więcej na temat zdrowego stylu życia, chorób czy sposobów leczenia. Wiedzy tej często poszukują w sieci. Wpisując w wyszukiwarkę na przykład „endometrioza objawy” możemy dowiedzieć się czym charakteryzuje się dana choroba. Jednak może być to również niebezpieczne. Jeżeli zauważymy, że wiele objawów możemy zaobserwować również u siebie, istnieje spore prawdopodobieństwo, że zaczniemy podejrzewać u siebie różne jednostki chorobowe. Możemy się niepotrzebnie zacząć martwić naszym stanem zdrowia. Zanim więc wpiszemy w wyszukiwarkę „endometrioza objawy” czy inną podobną frazę, zastanówmy się dobrze, do czego potrzebna jest nam ta wiedza.

Internetowi lekarze

Kiedy niepokoją nas jakieś nasze objawy, czasem wpisujemy je w wyszukiwarkę lub pytamy na forum o doświadczenia innych internautów. Bardzo często odpowiada wówczas pewien lekarz, zwykle z pełną pewnością stawiający diagnozę. Czy warto sugerować się jego opinią?
Przede wszystkim, w sieci nigdy nie mamy pewności kto jest po drugiej stronie. Może być to rzeczywiście chirurg czy internista, ale również dobrze student, maszynista czy nawet nudzący się nastolatek. Niektórzy wypisują w internecie głupstwa dla żartu, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji swojego postępowania.
Ponadto, lekarze są zazwyczaj bardzo zapracowani. Wobec tego trudno uwierzyć, że ktoś poświęca swój niewielki wolny czas na przeszukiwanie forum internetowych.
I w końcu – pewne jest to, że żaden profesjonalny lekarz nie postawi diagnozy nie widząc pacjenta, jedynie na podstawie listy objawów. Dobry doktor musi również poobserwować pacjenta, zbadać go i przeprowadzić wnikliwy wywiad.

Czy warto?

Czy oznacza to, że nie powinniśmy szukać jakichkolwiek informacji o zdrowiu w internecie? Niekoniecznie. Trzeba jedynie zachować w tym rozsądek i wszelkie wątpliwości dotyczące własnego zdrowia rozwiewać w gabinecie lekarskim, a nie na forum. Pamiętajmy o tym dla własnego bezpieczeństwa oraz spokoju, aby nie martwić się nieprofesjonalnymi lub własnymi diagnozami, które zwykle są mylne albo grubo przesadzone.

Zapraszam po więcej informacji na stronę Miracolo Clinic endometrioza objawy.

https://etc-sa.com/wypowiedzenie-oc-po-zlomowaniu-samochodu-jak-odzyskac-pieniadze/ https://aaron.net.pl/ubezpieczenie-oc-na-raty-czy-taki-zakup-jest-mozliwy/ https://baoqieateri.com/hustawka-jajo-prosty-sposob-na-nietuzinkowa-przestrzen/