Panele LED oferują wiele zalet w użytkowaniu

Jasiek
kwiecień05/ 2023

Wykorzystanie diod ledowych w oświetleniu dało wiele dotąd nieznanych lub trudnych do osiągnięcia możliwości, jeśli chodzi o sposoby wykorzystania światła czy wygląd opraw. Dało również ogromne oszczędności. Dotyczy to również paneli ledowych, choć te akurat należą do tych tradycyjnych typów opraw oświetleniowych.

Panele LED – tradycja i nowoczesność

Panele oświetleniowe stosowane są od lat. Mają wiele zalet, które wykorzystywane są w miejscach, gdzie inne oświetlenie nie sprawdziłoby się. Dzięki zamianie świetlówek na diody LED nadal są to bardzo praktyczne typy opraw, ale lista ich zalet jeszcze się wydłuża.

Dzięki temu panele nadal są powszechnie stosowane, ale dają jeszcze więcej korzyści użytkownikom, łącząc tradycyjny wygląd w nowoczesnym wydaniu. W wielu przypadkach zyskały również i na wyglądzie dzięki zastosowaniu ledów.

Panele LED i ich podstawowe zalety

Główną zaletą paneli wykorzystujących diody LED jest oczywiście podstawowy atut tego typu oświetlenia, czyli znacznie mniejszy pobór prądu. Średnio panel typu LED daje około 50% oszczędności energii elektrycznej przy identycznej mocy świetlnej.

Diody LED to nie tylko mniejszy pobór energii, ale też mniejsze wymiary. To pozwoliło w efekcie zredukować również wymiary paneli sufitowych. Oczywiście nie zmieniły się ich zewnętrzne wymiary, które nadal siłą rzeczy są takie same. Chodzi tu przede wszystkim o ich grubość, a co za tym idzie, również wagę. To ułatwia ich montaż i zwiększa możliwości zastosowania.

Do zalet, jakimi cechują się panele LED należy też siłą rzeczy zaliczyć pozostałe zalety diod LED. To m.in. duży zakres barwny, łącznie ze skalą RGB. Diody LED dają możliwość ściemniania bez uszczerbku dla ich żywotności, co z kolei przekłada się na dalsze oszczędności. Do tego dochodzi jeszcze możliwość włączania na czujnik ruchu lub zmierzchowy.

Panele LED – oszczędzają i ładnie wyglądają

Małe rozmiary diod LED pozwalają na to, aby całe panele były smuklejsze. Ta zaleta szczególnie dotyczy paneli natynkowych, które w efekcie są chętniej stosowane, ponieważ ładnie komponują się z sufitami, będąc niemal niezauważalnymi.

Również panele podtynkowe LED zyskały na praktyczności. Konstrukcje z ich wykorzystaniem są teraz lżejsze, łatwiejsze w montażu i późniejszej eksploatacji.