Ogród w malarskim stylu

Jasiek
sierpień21/ 2017

Fascynują nas pejzaże marzeń, dzieła sztuki wyrażające coś więcej niż udaje się wypowiedzieć słowami, układy plam barwnych ożywające nagle na płótnie. Malarstwo ma wielką siłę. Porusza, pobudza wyobraźnię, inspiruje i czaruje. Nic dziwnego, że podziwiamy artystów i ich twórczość. Malarskie kompozycje możemy naśladować w ogrodach.

Impresjonizm w ogrodzie

Ogród pełen delikatnych form roślinnych, przepełniony subtelnym światłem – to naturalna kompozycja impresjonistyczna. Elegancka kanapa z technorattanu, ustawiona na drewnianym tarasie przy malowniczej sadzawce. Do tego parasole i parasolki. Finezja, fantazja, rozświetlenie, istnienie na granicy cienia lub w pełnym słońcu. Wytworne meble ogrodowe pomogą nam przywołać ducha francuskich ogrodów – miejsc, w których tworzyli impresjoniści.

Ogród Giverny

Claude Monet to autor obrazów przepełnionych światłem, na których świat wydaje się zarazem możliwy i odrealniony. Chciałoby się wejść do takiego świata, pobyć tam przez moment albo zostać na zawsze. Malarz swoje dzieła tworzył m.in. w ogrodzie Giverny. Fascynacje tym miejscem bez trudu odczytamy na płótnach Moneta.

Charakterystyczne lilie wodne to rośliny, które połączą także nasze ogrody z tymi malarskimi. Kwiaty rozrzucone na tafli wody, której kolor zmieni się wiele razy w ciągu dnia. Czysty impresjonizm. My też mamy możliwość bycia artystami. Trzeba tylko nieco inaczej spojrzeć na przestrzeń, żeby wykorzystać w pełni jej możliwości. Na przykład te fantastyczne zakamarki, tworzące się jakby samoistnie w cieniu wielkich drzew i krzewów.

Glicynie, most japoński i spacery

Piękny ogród w Giverny warto odwiedzić, gdy zakwitną glicynie na moście japońskim. Zresztą ta kompozycja może nas inspirować do stworzenia podobnej w naszym ogrodzie. W ten sposób powstanie uroczy zakątek w impresjonistycznym stylu.