Nieruchomości komercyjne – kupić, czy wynająć?

Jasiek
listopad06/ 2018

Wielu przedsiębiorców staje przed poważnym dylematem – czy bardziej się im opłaci kupić, czy też wynająć nieruchomości komercyjne dla potrzeb prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Warto poddać analizie zarówno jedną, jak i drugą opcję i ocenić, czy któraś z nich jest korzystniejsza w krótszej i dłuższej perspektywie.

Wynajmujemy lokal usługowy

Gdy decydujemy się na wynajęcie lokalu usługowego, to w zasadzie nie musimy się niczym przejmować – od razu jesteśmy w stanie przystąpić do prowadzenia działalności gospodarczej, a większość stałych opłat mamy zryczałtowanych – pozostają jedynie rachunki opłacane cyklicznie. Koszty wynajmu są proste do negocjacji, a my sami możemy bez większych trudów przenieść się. Również lokali usługowych na wynajem jest całkiem sporo i można przebierać w wielu atrakcyjnych opcjach. Niestety, ale niejednokrotnie nieruchomości komercyjne generować mogą wysokie koszty wynajmu, co przy braku gwarancji udzielenia wynajmu na jakiś czas oraz braku akumulacji kapitału w kontekście nieruchomości wydaje się dość nieopłacalne. Jak więc nie wyjść na tym niekorzystnie? Cóż, jeśli mamy możliwość dowolnego przenoszenia swojego biura, to jesteśmy względnie odporni na nagłe widzimisię właścicieli – można jednak zabezpieczyć się przed tym stanem poprzez podpisanie przejrzystych umów oraz udzielonych gwarancji na piśmie dotyczących wynajmu w przyszłości i ewentualnych wzrostów kosztów wynajęcia lokalu. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku wrzucamy pieniądze na konto właściciela mieszkania.

Co z zakupem nieruchomości?

Należy przede wszystkim nastawić się na to, że nieruchomości komercyjne są dość kosztowne. Często liczyć się trzeba z o wiele wyższymi kosztami, niż w przypadku lokalu mieszkalnego – do tego dochodzi specyficzna infrastruktura sanitarna, grzewcza etc. W czasach tanich kredytów można jednak rozważyć zakup takiego lokalu. Dobrze jednak zrezygnować z wysokich kwot kredytów i wybrać opcje z większym wkładem własnym i stałością oprocentowania. Jest to o tyle ważne, iż w perspektywie najbliższych dwóch lat prognozowane jest podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, co może odbić się znacząco na kosztach udzielanych przez banki kredytów.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – nieruchomości komercyjne