Kwiatki, bratki i rabatki

Kwiatki, bratki i rabatki
Jasiek
marzec17/ 2017

Ogród często bywa przestrzenią estetycznego rygoru i symetrii, w której wszystko jest zaplanowane od początku do końca. Każda forma i roślinka. Każdy kamień wydaje się mieć swoje znaczenie i sens. Widać inspiracje stylem francuskim w ogrodnictwie, który opierał się na idealnych proporcjach i uporządkowaniu. Ale przecież nie każdy lubi takie aranżacje. Kiedy masz ochotę na większą swobodę w ogrodzie, pomyśl o stylu rustykalnym. Niech zagoszczą w nim kwiatki, bratki i rabatki. Niech zawita do niego lekkość i swoboda.

Smaki i zapachy dzieciństwa

W ogrodzie wiejskim panują wspomnienia z dzieciństwa. Fantazja jak z dziecięcych wyliczanek i piosenek. Dowolność form i barw. Różnobarwność i wybujałość. Rośliny są tak dobrane, żeby sprawiały wrażenie beztroskiego działania natury, która wkrada się pod nasze domy. Można wprowadzić nasadzenia w starym stylu, które przypominają bajkowy ogród z wakacji na wsi. Najważniejszy jest autentyzm.

Kruszywa ozdobne

Najlepiej jeśli nasze rośliny prezentują się w naturalnej odsłonie. Kruszywa dekoracyjne wydają się wprost stworzone do ogrodu wiejskiego. Płyty kamienia mogą posłużyć nam do zrobienia naturalistycznych schodów. Natomiast kora kamienna wysypana na rabatkach doskonale podkreśli charakter miejsca.

Drewno

W ogrodzie rustykalnym powinno unikać się sztuczności. Dlatego dobrym pomysłem będą drewniane meble grodowe, palisady czy donice na kwiaty. Można też wprowadzić elementy ceramiki, która kojarzy się z rzemiosłem artystycznym i daje ciekawy efekt wizualny.

Technorattan

Meble i donice technorattanowe mogą być doskonałą alternatywą dla przedmiotów drewnianych. Zwłaszcza że są wyjątkowo trwałe i wytrzymałe na działanie czynników zewnętrznych. Okażą się praktycznym, ale stylowym rozwiązaniem.