Kurs spadochronowy dla wytrwałych amatorów

Jasiek
sierpień03/ 2017

Kurs spadochronowy jest niewątpliwie marzeniem wielu ludzi. Decyzja

o rozpoczęciu takiego kursu wiąże się nierzadko z licznymi dylematami. Osoba, która zdecyduje się na ten sposób zgłębiania swojej pasji, musi skonfrontować swoje oczekiwania z barierami fizycznymi i psychicznymi.

Świadomość podejmowanego ryzyka od początku

Młodzi adepci sztuki spadochroniarskiej muszą mieć od początku świadomość tego, na co się decydują. W nomenklaturze koneserów spadochroniarstwa nie ma bowiem takiego pojęcia, jak bezpieczny skok spadochronowy. Każda próba jest nierozerwalnie związana z ryzykiem.

Dobry kurs spadochronowy ma za zadanie zminimalizować rzeczone ryzyko oraz przygotować kursanta na różne nieprzewidziane sytuacje, które mogą pojawić się w trakcie regularnego treningu.

Słodki smak zabawy

O tym, że każdemu kursowi spadochronowemu towarzyszą silne emocje, nie trzeba nikogo przekonywać. Niesie to jednak ze sobą pewne niebezpieczeństwo. Pierwsze próby ze skakaniem na spadochronie wiążą się z ogromną dawką endorfiny.

Człowiek odczuwający tak silne emocje może zatracić poczucie rzeczywistości. Do jeszcze większego zamazania obrazu rzeczywistości przyczynia się ponadto elitarny charakter sportu, jakim są skoki spadochronowe.

Świadomość konsekwencji

Kurs spadochronowy jest dobrym pomysłem przede wszystkim dla ludzi dojrzałych psychicznie i znających swoje ograniczenia. Fakt ten nie dziwi, ponieważ podczas kursu spadochronowego tego typu osoby zdołają zachować trzeźwą ocenę sytuacji i nie popadną w niszczący samozachwyt. Konsekwencje nieudanego skoku mogą bowiem dotyczyć wielu obszarów ludzkiego życia. Może to być nie tylko zagrożenie zdrowia, ale również konieczność wygospodarowania cięć w domowym budżecie.

Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa akrobacji wykonywanych podczas kursu spadochronowego, niezbędna jest właściwa eksploatacja spadochronu. Jest bowiem niezwykle istotne, by ten ratujący życie ekwipunek traktowany był z należnym szacunkiem. Aby uchronić spadochron przed skutkami oddziaływania negatywnych czynników środowiskowych podczas kursu spadochronowego, ważne jest, by wiedzieć, jakie czynniki są szczególnie niebezpieczne dla tkaniny, z jakiej wykonana jest czasza spadochronu. Spadochroniarz musi nauczyć się kontrolować wydzielany przez siebie pot, unikać słońca oraz powierzchni, na które zaaplikowano wcześniej nawozy sztuczne. Tego rodzaju substancje mogą bowiem wsiąknąć w głąb materiału, z którego wykony jest spadochron, powodując jego uszkodzenie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia