Kryzys w małżeństwie i separacja

Jasiek
sierpień27/ 2019

Przedłużające się problemy w małżeństwie nasuwają pytania o przyszłość związku. Pary czujące na sobie widmo rozstania często boją się podjęcia radykalnych działań kończących się rozwodem. Nierzadko sami nie jesteśmy pewni, czy ostateczne rozejście się będzie najlepszym rozwiązaniem. Rozwiać wątpliwości często pomaga separacja.

Separacja a rozwód

Stan separacji został wprowadzony do polskiego prawa w 1999. W przeciwieństwie do rozwodu, jej skutkiem nie jest całkowite unieważnienie i rozwiązanie małżeństwa. Jest to pewnego rodzaju czas na zastanowienie się nad przyszłością swoją i swojego małżonka i zdecydowanie o tym, co będzie dalej. Aby uzyskać rozwód, należy spełnić określone warunki. Uzyskanie separacji jest zdecydowanie prostsze.

Separację sąd orzeka na wniosek jednego lub obu małżonków. Aby sąd przychylił się do wniosku, w małżeństwie musi dojść do całkowitego (ale niekoniecznie trwałego) rozpadu pożycia małżeńskiego. Wniosek o separację będzie odrzucony, jeśli jej zawarcie będzie godziło w dobro małoletnich dzieci albo naruszałaby ona normy współżycia społecznego. Będąc w separacji, żaden ze współmałżonków nie może wejść w nowy związek zalegalizowany prawnie.

Zaufany prawnik

Decydując się na separację, musimy zmierzyć się z konsekwencjami prawnymi idącymi za tą decyzją. Zanim złożymy stosowny wniosek do sądu okręgowego, warto skonsultować się z prawnikiem. Doświadczony w prawie rodzinnym specjalista wyjaśni wszelkie wątpliwości, wyjaśni całą procedurę i pomoże przejść przez proces jak najbardziej bezstresowo. Więcej praktycznych informacji znajdziesz na stornie adwokat-katowice.info.pl.