Kosmetyki na lato – gdzie kupować i na co zwracać uwagę

Kosmetyki na lato - gdzie kupować i na co zwracać uwagę
Jasiek
lipiec25/ 2017

Kosmetyki do opalania to ten rodzaj produktów, które nieodmiennie łączą się z latem i wypoczynkiem na słońcu. Jednak wielogodzinne opalanie czy nawet sam pobyt na słońcu w przypadku krajów o dużym nasłonecznieniu może się zakończyć oparzeniami skóry, a w konsekwencji – także nowotworem skóry. Warto zatem wiedzieć, na co zwracać uwagę kupując kosmetyki na lato zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci.

Kosmetyki chroniące skórę

Kosmetyki dla dzieci różnią się od kosmetyków dla dorosłych przede wszystkim wysokością filtrów, które mają chronić skórę. Jednak przy wyborze kosmetyków do opalania dla dzieci zwraca się głównie uwagę na dostosowanie kosmetyku do wieku dziecka. Niemowlęta i małe dzieci wymagają zdecydowanie lepszej ochrony, co przekłada się na konieczność stosowania preparatów z wysokimi filtrami. W składzie kosmetyków mogą się znaleźć filtry fizyczne lub chemiczne, które w porównywalnym stopniu chronią skórę. Różnica pomiędzy nimi polega głównie na poziomie zabezpieczania skóry. Dobrze dobrany kosmetyk powinien chronić przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. O ile większość kosmetyków do opalania faktycznie chroni skórę przed promieniowaniem UVB, co producenci gwarantują podając wysokość filtra SPF, o tyle o ochronie przed promieniowaniem UVA informuje wysokość wskaźnika PPD. W wielu kosmetykach na lato pojawia się jedynie informacja, że krem czy balsam chroni skórę przed działaniem każdego rodzaju promieniowania, choć równocześnie podawana jest wysokość filtra SPF.

Filtry fizyczne czy chemiczne

Filtry naturalne, zwane również filtrami fizycznymi, są uznawane przez dermatologów za bezpieczniejsze niż filtry chemiczne, które wnikają w głąb skóry. Filtry fizyczne pozostawiają na skórze warstwę, która odbija działanie promieni słonecznych. Niestety bardzo często tak ochronna warstwa ma kolor biały i pozostawia na skórze jasną poświatę. Bardzo często producenci kosmetyków na lato stosują mieszankę filtrów, zwiększając tym samym ochronę. Ze względu na filtry warto wybierać kosmetyki w drogeriach lub aptekach, bowiem te miejsca gwarantują, że kosmetyki na lato przechowywane są w odpowiedni sposób. Nie warto również inwestować w kosmetyki do opalania pochodzące od niesprawdzonych producentów, w tym w szczególności należy unikać zakupu produktów, które oferowane są na bazarach i w tanich sklepach z masowo produkowanymi rzeczami z Azji.

Przy normalnym nasłonecznieniu wystarczy ochrona, jaką zapewnia filtr SPF 30, jednak przy bardzo dużym nasłonecznieniu oraz u niemowląt sięga się po SPF 50.