Koncentrat barszczu czerwonego – czy zdrowy?

Jasiek
wrzesień23/ 2018

Dzisiaj na sklepowych półkach często widzimy produkt, jakim jest koncentrat barszczu czerwonego. Młody osoby chętnie go kupują, ponieważ umożliwia on zrobienie szybko smacznego obiadu, starsze natomiast kręcą z powątpiewaniem głową, zastanawiając się, czy tako koncentrat to przypadkiem nie sam chemia. Jak to wygląda?

Zalety koncentratu barszczu czerwonego

Na wstępie warto powiedzieć kilka słów generalnie o samym koncentracie barszczu czerwonego. Jakie są jego zalety? Zostało już wspomniane wcześniej, że dzięki jego pomocy można bardzo szybko zrobić smaczny obiad. Otóż wystarczy bowiem tylko ugotować stosowne proporcje wody z bulionem , dodać barszczu oraz wsypać dodatki jak : przyprawy,buraczki i barszcz mamy gotowy. Ponadto taki barszcz jest najzwyczajniej w świecie naprawdę smaczny. Co więcej trzeba napomknąć, że jest lekki – znakomicie nadaje się do picia.

Koncentrat barszczu czerwonego – zdrowie czy chemia?

Jednak smak smakiem, a czy przypadkiem sobie nie szkodzimy pijąc taki barszcz wykonany z koncentratu? Otóż to zależy. Należy bowiem mieć na uwadze, że są przeróżne firmy, które produkują koncentrat. Z tego też powodu niektóre koncentraty będą rzeczywiście zawierały wiele niezbyt korzystnych dla nas składników, inne natomiast w zasadzie będą dokładnie takie same jak zwykłe koncentraty.

Jak wybrać dobry koncentrat?

Przejdźmy zatem do kwestii, jak wybrać ten rzeczywiście dobry koncentrat, który niczym nie będzie się różnił od domowego produktu. Przede wszystkim sprawdźmy za każdym razem etykietkę produktu – czy na pewno posiada on odpowiednią ilość zdrowych buraczków. Co więcej warto sprawdzić, ile cukru ma dany koncentrat barszczu czerwonego oraz czy zawiera syrop glukozowo – fruktozowy oraz glutaminian sodu. Nie kupujmy produktów, które posiadają wiele chemicznych ulepszaczy smaku czy konsystencji.

Proszek czy płyn?

Oczywiście na półkach znajdziemy także wiele koncentratów barszczu czerwonego w proszku. Czy warto w nie inwestować? Niekoniecznie. tym bardziej, że znajdziemy także bardzo dużo naprawdę smacznych i zdrowych koncentratów w płynie. Będą się one charakteryzowały zawartością wielu witamin, naturalnym wykonaniem. Warto jeszcze dodać, że takie naprawdę dobre koncentraty barszczu czerwonego mają swoją określoną datę spożycia, która najczęściej nie jest bardzo długa.