Kiedy najczęściej zapada decyzja o usunięciu macicy?

Kiedy najczęściej zapada decyzja o usunięciu macicy?
Jasiek
październik05/ 2019

Zabieg usunięcia macicy znany też jako histerektomia jest wykonywany jedynie w rzadkich, uzasadnionych medycznie przypadkach. Najczęściej z sytuacją taką mamy do czynienia wtedy, gdy w macicy pacjentki znajdują się liczne mięśniaki.

Ich obecność nie musi być jeszcze niepokojąca, jeśli jednak mięśniaki powiększają się i prowadzą do długich, obfitych i bardzo bolesnych miesiączek usuwanie macicy może okazać się najlepszym sposobem walki z tym problemem.

Zabieg jest też stosowany u pań znajdujących się już w podeszłym wieku, jeśli dochodzi do nich do znacznego obniżenia się macicy. Zjawisko takie przeważnie jest spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśni dna macicy, które z wiekiem rozluźniają się i słabną. Bardzo często problemy z macicą są wywołane przez liczne porody, sprzyja im jednak również ciężka praca fizyczna. Wskazaniem do wycięcia macicy może być także zdiagnozowanie nowotworu endometrium. Decyzja taka może zapaść także wtedy, gdy pacjentka zmaga się z rakiem szyjki macicy, zachodzi przy tym podejrzenie przerzutów do macicy.