Jak sprawić, aby w mieszkaniu było ciepło?

Jak sprawić, aby w mieszkaniu było ciepło?
Jasiek
marzec30/ 2017

Stworzenie przyjemnej i komfortowej atmosfery w mieszkaniu to nie tylko kwestia dobrania odpowiednich mebli i dodatków. Aby w pomieszczeniach było ciepło konieczne jest zwrócenie uwagi na detale: okna, kaloryfery, możliwości ocieplania budynków. Co warto wiedzieć?

Szczelne instalacje grzewcze

Podstawą w zapewnieniu ciepła w mieszkaniach są oczywiście kaloryfery – od jakiegoś czasu spółdzielnie mieszkaniowe dbają o to, aby regularnie przeprowadzać kontrole tych urządzań i reagować nawet na najdrobniejsze usterki. Nieszczelność kaloryferów objawia się najczęściej przeciekaniem wody. Niestety, zazwyczaj usterki tego rodzaju możliwe są do wykrycia dopiero w momencie wypełniania komór kaloryfera, czyli tuż przed sezonem grzewczym.

Okna – nowoczesne rozwiązania dla użytkowników

Współcześnie również okna odgrywają olbrzymią rolę w termoizolacji pomieszczeń. Są one tworzone z wysokiej jakości materiałów syntetycznych, odpowiednio impregnowanego drewna. Ważną rolę dogrywają także uszczelki, które w przeciwieństwie do uszczelek tworzonych 20 lat temu posiadają wiele domieszek. Dzięki temu są znacznie elastyczniejsze, odporniejsze na uszkodzenia, działanie zmiennych temperatur. Nowoczesne okna jeszcze lepiej chronią przed chłodem, a systemy pasywne pozwalają na wykorzystanie dużych szyb w pomieszczeniach takich jak salony czy pokoje dzienne. O oknach oraz wykorzystywanych technologiach warto poczytać więcej na stronie oknar-wroclaw.pl

Jeśli pomimo nowych okien w mieszkaniu czy domu nadal jest zimno warto zainteresować się pomiarami termowizyjnymi – dzięki nim możliwe jest określenie miejsca, w którym występuje nieszczelność (np. w murach domu). Najczęściej okazuje się, że problem tkwi w nieprawidłowym osadzeniu okien oraz późniejszym braku uszczelnienia.