Jak samodzielnie wykonać renowację felg?

Jak samodzielnie wykonać renowację felg?
Jasiek
luty22/ 2017

Podczas użytkowania samochodu, nawet najbardziej ostrożnego, regularnie dochodzi do zarysowań felg. Wyglądają one bardzo nieestetycznie, na szczęście dosyć łatwo można się ich pozbyć. W przypadku cięższych uszkodzeń o pomoc warto zwrócić się w warsztacie samochodowym, często jednak można sobie poradzić samodzielnie.

Przygotowanie do likwidacji zarysowań

Przed przystąpieniem do renowacji felg należy przede wszystkim ocenić zniszczenia i określić, czy jest się w stanie samodzielnie z nimi uporać. Jeśli tak, należy wybrać się na zakupy.

Niezbędny w takiej sytuacji jest rzecz jasna lakier do felg. Oprócz tego jednak rzecz jasna potrzebna jest szpachla wypełniająca oraz myjka. Każdy z tych elementów potrzebny jest na innym etapie renowacji felg.

Ponadto, należy również wyposażyć się w zapasowy zestaw kół. Jest to konieczne, gdyż przed szlifowaniem i lakierowaniem felg koła trzeba oczywiście zdjąć. Ponadto, warto również zdjąć opony, choć nie jest to konieczne, jeśli odpowiednio się je zabezpieczy.

Pierwszy etap

Zanim zacznie się korzystać z lakieru do felg trzeba wykonać szereg innych czynności. Zacząć należy zawsze od dokładnego umycia felg. Najlepiej zrobić to przy pomocy profesjonalnej myjki. Bez niej też jest to oczywiście możliwe, jednak mycie staje się wtedy żmudnym zajęciem, które zabiera o wiele więcej czasu.

Następnie przychodzi czas na szlifowanie felg. Dopiero po wykonaniu tej czynności przechodzi się do nakładania szpachli wypełniającej. Zwykle, dosyć skutecznie likwiduje ona większość zarysowań. Po wyschnięciu szpachli natomiast dobrze jest jeszcze przynajmniej raz lekko doszlifować powierzchnię felgi. Czas schnięcia natomiast zależy od rodzaju szpachli.

Nakładanie lakieru do felg

Kiedy powierzchnia felgi jest już wyszlifowana, a szpachla nałożona jest równomiernie można przejść do nakładania lakieru do felg. Najpierw należy położyć na powierzchni felgi podkład. Ważne, aby zrobić to równomiernie, gdyż w przeciwnym wypadku powstaną grudki, które wyglądają bardzo nieestetycznie. Warto nałożyć kilka warstw podkładu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przed nałożeniem każdej następnej trzeba zawsze trochę odczekać, aż wyschnie poprzednia.

Kiedy na feldze znajduje się już podkład przychodzi pora na lakier bazowy. Można go wykorzystać do tego, aby zmienić kolor felg. Podobnie jak w przypadku podkładu, poleca się nałożenie kilku warstw bazowego lakieru. Na koniec natomiast, na bazowy lakier do felg nakłada się warstwę bezbarwnego lakieru do felg, który pełni przede wszystkim funkcję ochronną. Lakier do felg kupisz na Lakiery24.com