Jak podawać przysmaki koniom, aby zwierzę chciało z nami współpracować?

Jasiek
marzec20/ 2022

 

O tym, czy podawanie koniom przysmaków jest dobrym czy złym pomysłem, od lat toczą się gorące dyskusje pomiędzy licznymi jeźdźcami. Wielu z nich jest zdania, że koń szybko podchwyci temat i dosłownie zacznie „grzebać” po kieszeniach jeźdźca. Z drugiej strony wiele osób jest przekonanych, że smaczki to świetny sposób na nagradzanie i pracę z koniem. Jak podawać przysmaki koniom w sposób prawidłowy?

Jak podawać przysmaki koniom – kilka istotnych wskazówek

Chcąc nagrodzić konia za dobrze wykonany trening czy sztuczkę, przysmak podajemy na wyciągniętej, otwartej dłoni. Warto unikać sytuacji, w której przysmak podawany jest blisko zwierzęcia – wierzchowce mogą poczuć się prowokowane taką poufałością. Doświadczeni jeźdźcy podpowiadają również, jak podawać przysmaki koniom: konieczne jest minimalizowanie odruchu trzymania rąk w kieszeniach – to właśnie tam zazwyczaj chowamy przysmaki. Koń jest zwierzęciem inteligentnym i bardzo szybko dostrzeże, skąd pochodzą ulubione kąski. Wiedząc, gdzie są ukryte, może samodzielnie się ich domagać! Dobrym sposobem na wyrobienie w zwierzęciu nawyku, kiedy dostaje przysmak, jest kliker. To niewielkie urządzenie wydaje subtelny dźwięk – warto używać go po każdym dobrze wykonanym zadaniu i podawać przysmak. Koń szybko skojarzy dźwięk i będzie spodziewał się smakołyków dopiero po charakterystycznym kliknięciu.

Bezpieczeństwo – jak podawać przysmaki koniom w sposób bezpieczny?

Wiele osób zastanawia się, jak podawać przysmaki koniom w sposób bezpieczny? Istotne jest to, aby koń podbierał smaczki w sposób łagodny i spokojny. Jeśli koń nadmiernie ekscytuje się konieczne jest wyuczenie w nim nawyku uspokajania się, np. poprzez zaciśnięcie i schowanie przysmaku w dłoni. Niezwykle istotne jest też dobranie dobrych jakościowo przysmaków – takie przekąski mogą być wzbogacane o witaminy i mikroelementy.