Endometrioza a dieta

Jasiek
marzec15/ 2018

Wbrew pozorom na powstawanie różnych chorób ogromny wpływ ma sposób żywienia stosowany przez konkretną osobę. Endometrioza dieta może zatem zahamować nieprawidłowe umiejscawianie się błony śluzowej kobiecych narządów płciowych, jeśli tylko zostanie właściwie skonstruowana. Zanim zatem kobieta cierpiąca na podobną dolegliwość zdecyduje się na zabieg operacyjny, powinna skupić się na zmianie swojej codziennej diety.

Jaki wpływ ma sposób żywienia na endometriozę?

Dieta bogata chociażby w sporą ilość cukru może doprowadzać do poważnych stanów zapalnych. Jeśli zabraknie w niej substancji wzmacniających układ immunologiczny, czyli przede wszystkim witaminy C, organizm nie poradzi sobie z najdrobniejszą nawet dolegliwością. Często też pewne pokarmy mogą powodować kurczliwość mięśni gładkich, która nie jest wskazana w przypadku endometriozy. Zła dieta ogólnie mówiąc powoduje zaburzenia cyklu miesiączkowego, które są jedną z przyczyn pojawienia się endometriozy.

Z czego powinna się składać dieta lecząca endometriozę?

Endometrioza dieta musi być na pewno bogata w witaminy pochodzące z różnych grup. Największa ich ilość występuje w świeżych owocach i warzywach, których nie można zbyt mocno przetwarzań. Gotując te produkty spożywcze, automatycznie pozbawia się ich sporej ilości wartości odżywczych, dlatego lepiej jeść je po prostu na surowo. Dieta lecznicza powinna też zawierać jak najwięcej ryb, drobiu, grochu, fasoli, soczewicy czy nasion i orzechów bogatych w zdrowe tłuszcze. Doskonale działają one na kobiecy układ hormonalny.

Jakie produkty należy wyeliminować z diety przy endometriozie?

Oczywiście niewskazane będą wszelkiego rodzaju używki. Kobieta walcząca z endometriozą powinna odstawić przede wszystkim kawę, zastępując ją napojem zbożowym bądź ziołowymi naparami. Musi także zrezygnować z jedzenia słodyczy bogatych w cukry proste oraz spożywania produktów zawierających szkodliwe tłuszcze utwardzone. W niektórych przypadkach konieczna jest także rezygnacja z nabiału, ponieważ w endometriozie diecie powinno go być jak najmniej. Zazwyczaj wywołuje on reakcje alergiczne i często nie jest w pełni trawiony przez dorosły organizm.

Czasem nawet proste zmiany w diecie mogą skutkować doskonałymi efektami. W przypadku endometriozy nie trzeba od razu sięgać po leki hormonalne, bo początkowo wystarczy wyeliminować ze swojego jadłospisu wszelkiego typu używki, zastępując je wartościowymi pokarmami o specjalnych właściwościach. Działając w taki sposób, niektórym kobietom udaje się zwalczyć endometriozę zupełnie samodzielnie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie miracolo.clinic/leczenie-endometriozy/terapia-zywieniowa.html