Czym są zawory rozdzielające

Czym są zawory rozdzielające
Jasiek
luty08/ 2017

Trzeba przyznać, że w ostatnich latach przybywa specjalistów związanych z przemysłem. Z tego też powodu naprawdę sporym niedopatrzeniem byłoby nie posiadanie wiedzy na temat tego, czym w ogóle są wszelkie zawory rozdzielające oraz czego należy od nich oczekiwać w trakcie wykorzystania ich.

Jak funkcjonują zawory rozdzielające?

Cały proces działania zaworów rozdzielających opiera się przede wszystkim na tym, że powietrze kierowane jest z magistrali do tak zwanych elementów wykonawczych. To właśnie dzięki nim można ukazywać w pełni drogę, którędy ma iść owe powietrze. Warto również wiedzieć, że wszelkie zawory rozdzielające są rozdzielaczami pneumatycznymi.

Oprócz tej głównej funkcji, zajmują się również odpowietrznianiem. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że powietrze, które nie jest już potrzebne i było już wcześniej wykorzystane, zostaje wydalone do atmosfery. Warto, więc zdawać sobie sprawę również z tej funkcji zaworów grzybowych, którymi są właśnie zawory rozdzielające.

Wersje zaworów rozdzielczych, o których warto wiedzieć

Do głównych wersji zaworów rozdzielających zaliczyć można przede wszystkim trzy rodzaje. Chodzi tutaj te, które sterowane są pneumatycznie. Dalej wyróżnić można wersje charakteryzujące się sterowaniem elektromagnetycznym. Warto zatrzymać się przy tej wersji przede wszystkim, dlatego że można wyodrębnić dwa kolejne rodzaje. Chodzi oczywiście o te posiadające ciśnienie własne, a także obce.

Z kolei każdy z tych zaworów zazwyczaj zrobionych jest ze stopu Al. Naprawdę nieliczne ilości wykonane są z innych materiałów. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że taka możliwość również istnieje. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, czego życzy sobie dany klient. Dlatego czasem są one wyrabiane ze stali, czy też z mosiądzu.

Parametry zaworów rozdzielających

Istnieje całkiem sporo różnych parametrów, o których warto zdawać sobie sprawę. Tym bardziej, jeśli planuje się zakupić i wykorzystywać właśnie taki rodzaj zaworu. Najczęściej zwraca się uwagę właśnie na parametry użytkowo-techniczne i to na nich warto się zatrzymać.

Wszystko przez to, że mówią one o tym, że zawory te sprawdzają się przy ciężkiej pracy, są szybkie i proste w budowie. Oprócz tego wyróżniają się tym, że mają małe skoki oraz wykorzystuje się je w układach wielkokanałowych. Dziś są tak naprawdę bardzo często wykorzystywane w przemyśle, toteż trzeba o nich wiedzieć, jak najwięcej. Artykuł powstał we współpracy ze OBREiUP