Czym kierować się wybierając konto dla młodych – dzieci, nastolatków i studentów?

Jasiek
sierpień27/ 2020

Jak wybrać najlepsze konto bankowe dla dziecka, nastolatka lub studenta? Sprawdź i ucz odpowiedzialnego podejścia do pieniędzy. Poznaj naszą ofertę!

Czym kierować się wybierając konto dla młodych – dzieci, nastolatków i studentów?

Zastanawiasz się, czy konto bankowe dla dziecka warto założyć jak najszybciej? I słusznie. Na uczenie szacunku do pieniędzy i wpajanie podstawowych zasad gospodarowania finansami nie powinno czekać się zbyt długo. Pozytywne nawyki wykształcone w dzieciństwie procentują w dorosłym życiu i pozwalają uniknąć wielu potencjalnych problemów. Czym powinno charakteryzować się pierwsze konto? Czy oferta dla nastolatka będzie podobna do konta dla studenta? Podejmij rodzicielski trud, wykonaj solidne rozeznanie i wesprzyj swoje dziecko w pierwszych finansowych decyzjach – to nieoceniony kapitał, z którym kiedyś wkroczy w dorosłe życie. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej!

Dlaczego młodzi powinni mieć konto osobiste?

 

Nowoczesne konto bankowe dla młodych nie jest w zasadzie nowością. To oczywiste, że w tym niezwykle konkurencyjnym sektorze walka o potencjalnego klienta zaczyna się bardzo szybko. Istnieje bowiem duża szansa, że młodzież przyzwyczajona do korzystania z usług jednego banku, zechce zostać w nim na dłużej także po osiągnięciu pełnoletności.

 

Najprościej, gdy konta dla młodych są podzielone na grupy, gdzie główne kryterium to wiek. Taki system przyjął choćby Santander Bank Polska:

 

  • pierwszy pakiet – dla dzieci poniżej 13. roku życia,
  • drugi – dla nastolatków, którzy nie osiągnęli jeszcze pełnoletności,
  • trzeci – dla studentów przed 26. rokiem życia.

 

Im wcześniej młody człowiek zacznie korzystać z konta w bezpiecznym banku, tym szybciej utrwali się w nim poczucie odpowiedzialności za posiadane środki. Nieregularnie wypłacane kieszonkowe utrudnia samodyscyplinę i powoduje, że trudno określić, ile się wydaje i na co. Konto osobiste szybko to zmieni.

Co musi wiedzieć dziecko przed założeniem konta?

 

Przede wszystkim należy je uczulić na rozmaite zagrożenia czyhające w sieci. Choć systemy bankowości mobilnej oraz internetowej wyróżniają się najlepszymi zabezpieczeniami, ostrożności w tej kwestii nigdy za wiele. Zgodnie z prawem już 13-latek może dysponować kartą do konta i mieć dostęp online do określonych usług. Aby konto bankowe spełniało swoją funkcję, rodzic powinien z wyprzedzeniem:

 

  • przestrzec młodego posiadacza rachunku, że nie wolno zapisywać kodu PIN w telefonie komórkowym lub na kartce,
  • nauczyć, że logowanie się do systemów bankowych z poziomu obcych urządzeń, należących np. do koleżanek lub kolegów, jest bardzo ryzykowne,
  • uzgodnić z dzieckiem, jaka comiesięczna kwota będzie zasilała nowo otwarte konto,
  • zainstalować programy antywirusowe na komputerze, z którego korzysta dorastający człowiek,
  • zaznaczyć, że chce aktywnie włączyć się, przynajmniej na samym początku, w proces zarządzania rachunkiem i mieć wgląd w historię transakcji – aby wiedzieć, na co dokładnie wydawane są środki i móc ewentualnie zareagować.

 

Jakie konto wybrać?

 

Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z obowiązującymi opłatami. Niestety, zdarza się również i tak, że konto dla młodych niewiele różni się od oferty skierowanej do dorosłego odbiorcy. Wybranie właściwego banku leży więc w gestii rodzica i podstawą będzie przeprowadzenie wnikliwego rozeznania. Co do zasady prowadzenie takiego rachunku powinno być całkowicie bezpłatne. Dobrze też, jeśli bank umożliwia studentom korzystanie z usług typu moneyback (czyli zwraca na rachunek niewielki procent od kwoty określonych transakcji) czy cashback (pozwala na wypłatę gotówki w sklepach).

 

Dziecięce lub młodzieżowe konto nie powinno być obciążane z tytułu podejmowania gotówki z bankomatów czy wykonywania przelewów online. Także karta płatnicza powinna być darmowa. Nastolatkowie są również grupą klientów, która szczególnie chętnie korzysta z dobrodziejstw, jakie niesie za sobą bankowość mobilna. Szybki dostęp do systemu BLIK czy nowoczesnych metod płatności – Apple Pay lub Google Pay – wydaje się czymś oczywistym. Podobnie jak przelewy na telefon czy możliwość błyskawicznego zakupu biletów komunikacji miejskiej. To bardzo przydatne narzędzia dla młodzieży. Dobrze, jeśli oferująca je aplikacja bankowa jest prosta w obsłudze, ułatwia oszczędzanie i pozwala efektywnie kontrolować wydatki.

Na zakończenie

 

Nie da się ukryć, że osobiste konto bankowe przydaje się na długo przed wejściem w dorosłość. Świadomy rodzic wspiera swoje dziecko i dokłada wszelkich starań, by umiało ono bezpiecznie korzystać z możliwości, jakie daje dzisiejszy świat. Pierwsze konto to poważna sprawa, a wybór banku na pewno nie powinien być przypadkowy. Decydując się na dobrą ofertę, można nie tylko nauczyć młodego człowieka, że pieniądze warto wydawać rozsądnie. Jeśli nastolatek zechce wypróbować programy premiowe i rzeczywiście się zaangażuje, to z czasem zacznie systematycznie pomnażać swoje fundusze – dzięki temu finansowanie wielu potrzeb stanie się łatwiejsze.