Czym charakteryzują się okna pasywne?

Jasiek
styczeń09/ 2020

Okna pasywne nazywane również oknami ciepłymi muszą spełniać odpowiednie normy i standardy, dzięki czemu będzie można mówić o ich pasywności. Nazywane również oknami przyszłości, pomimo dużej ceny znajdują się w obszarze zainteresowań wielu osób.

Okna pasywne – zalety

Warto postawić na okna pasywne, ponieważ płynie wiele korzyści z zamontowania takich okien. Przy czym jedna bardzo ważna uwaga – jeżeli dom nie jest pasywny, to należy dowiedzieć się, czy opłaca się zakupić taki rodzaj okien. Przy niektórych metodach ogrzewania domu pasywne modele okien nie spełniają odpowiednio swoich funkcji. Do zalet tego rodzaju okien należy zaliczyć po pierwsze wysoką termoizolacyjność. Potrójny zestaw uszczelek (potrójny pakiet szyb) sprawia, że jest lepsza izolacja akustyczna. Kolejną zaletą jest także zmniejszenie kosztów ogrzewania w przyszłości. Osoby myślące o oszczędnościach w przyszłości, koniecznie powinny zainteresować się tym tematem.

Gdzie umieścić okna?

Aby okna pasywne w odpowiedni sposób spełniały swoją funkcję należy pamiętać o ich odpowiednim rozmieszczeniu (jeżeli mówimy o nowym budownictwie). Po stronie południowej warto zaplanować jak największą ilość okien (jednak nie można również prowadzić do zbytniej przesady). Czasem zamiast dużej ilości okien można zdecydować się na ich mniejszą ilość ale w większych rozmiarach, np. okna tarasowe. Dodatkowo należy pamiętać również o tym, że okna duże powinny mieć minimalną ilość przedziałów, ponieważ wpływają one na obniżenie współczynnika przenikania ciepła dla całego okna.