Czujniki laserowe – działanie i zastosowanie

Jasiek
kwiecień16/ 2022

Dziś, przy wysoko rozwiniętej technologii, jedna zasada determinuje nasze postrzeganie tego, co nazywamy sprzętem wysokiej jakości. Jest nią dokładność. Ciężko bowiem w XXI wieku pogodzić się z jakimikolwiek niedociągnięciami. Zwłaszcza gdy przychodzi nam płacić za specjalistyczny sprzęt.

Czujniki laserowe – wykorzystanie

Czujniki laserowe są dziś stosowane na szeroka skalę i stanowią doskonały przykład współczesnego postrzegania wspomnianej wcześniej dokładności. Dzięki swoim właściwościom sprawdzają się w wielu aplikacjach z obszaru automatyki przemysłowej.

Zwane detektorami lub miernikami czujniki laserowe stanowią część zintegrowanego systemu pomiarowego, pozwalającego na precyzyjne przeprowadzanie pomiarów. Pozyskane za ich pomocą dane z powodzeniem mogą być poddane dalszej analizie.

Czujniki laserowe – zasada działania

Sposób, w jaki działają czujniki laserowe, to wykorzystanie całej dostępnej dziś wiedzy z zakresu nauk ścisłych. Ich działanie oparto na tak zwanej metodzie triangulacji laserowej, czyli wykorzystaniu projekcji wiązki lasera, która wychodząc z jednego punktu – nadajnika, natrafia na przeszkodę – odbiornik. Przy tym spotkaniu dochodzi do odbicia wiązki laserowej, którą przechwyca światłoczuły detektor.

Szeroko stosowane czujniki optyczne emitują wiązkę światła widzialnego, podczerwieni lub laserową o odpowiednio dobranej szerokości. W sytuacjach, gdy zależy nam na bardzo dokładnym pomiarze, wykorzystuje się właśnie wiązki laserowe.

Czujniki laserowe, dzięki swojej precyzji, umożliwiają pomiar dużo mniejszych obiektów niż w przypadku czujników wykorzystujących wiązkę światła. Wielkość wykrywanych przez nie obiektów można przyrównać do rozmiaru ludzkiego włosa.

Czujniki laserowe – zalety stosowania

Wykorzystanie czujników laserowych w systemach pomiarowych to przede wszystkim pewność i dokładność. Uzyskanie bardzo dobrej liniowości i wysokiej częstotliwości pomiarowej to dziś niewątpliwy priorytet. Co więcej, stosowanie kilku urządzeń tego typu nie powoduje żadnych zakłóceń. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie kilku pomiarów jednocześnie na tej samej przestrzeni.

Wykorzystując czujniki laserowe, z powodzeniem można dokonywać pomiaru różnego rodzaju powierzchni – błyszczących, chropowatych czy metalowych. Wszystko dzięki ich wyjątkowej czułości.

Jak wspomnieliśmy, podstawowe zastosowanie czujników laserowych to dokonywanie pomiarów odległości, w tym także wysokości i szerokości poszczególnych obiektów. Jednak ich właściwości wykorzystuje się na szeroką skalę także w procesach produkcyjnych, obróbce, czy kontroli jakości wytwarzanych produktów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki laserowe.