Certyfikat BRC – co należy o nim wiedzieć?

Jasiek
styczeń02/ 2023

Firmy zajmujące się wytwarzaniem produktów żywnościowych, zobowiązane są do zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa. Po to, aby ich klienci byli pewni tego, że mają do czynienia z produktami, jakie nie zagrażają ich życiu lub zdrowiu. 

Międzynarodowa norma dotycząca bezpieczeństwa żywności

To właśnie do tego odnosi się certyfikat BRC, który może przyznać m.in. firma DJB doradztwo. To system jakości, jaki powinna wziąć sobie do serca każda firma, zajmująca się wytwarzaniem żywności. Właściwie to nie tylko. Ciekawostką jest to, że z tego rodzaju międzynarodowej normy mogą również skorzystać te firmy, jakie zajmują się produkcją produktów kosmetycznych.

Brytyjskie Konsorcjum Detalistów (British Retail Consortium), które odpowiedzialne jest za BRC, od 1998 roku stoi na straży tego, aby normy nie tylko obowiązywały, ale były aktualizowane i dopasowane do obecnych czasów. Zmieniają się wymogi stawiane przez klientów, przez obowiązujące przepisy prawne. Muszą się również zmieniać normy, które pozwolą na zaoferowanie wysokiej jakości systemu czuwającego nad bezpieczeństwem żywności.

Wymagania higieniczne i prawne

Firma, która otrzymała certyfikat BRC zapewnia, że dba o to, aby wymagania higieniczne i prawne, były zachowane każdego dnia. Trzeba dodać, że o taki certyfikat mogą postarać się nie tylko firmy, które na co dzień dbają tylko o produkcję. Może on również zostać przyznany w przypadku firm produkujących półprodukty, jak również pełniące ważną rolę w łańcuchu dostaw. 

Norma BRC ważna jest dla tych firm, jakie mają bezpośredni wpływ na produkcję, jak również pośredni. 

Dobry wizerunek marki

Dlaczego warto postarać się o rozpoczęcie procesu certyfikacyjnego, w tym również o audyt BRC? Chociażby z tego względu, że przez to firma zyska na swoim wizerunku. Klientom na pewno nie umknie ten fakt, że oto mają do czynienia z symbolem gwarantującym nie tylko wysoką jakość, ale także wysoki poziom bezpieczeństwa dla żywności. 

Bezpieczne i wysokojakościowe produkty są wymagane przez klientów. Warto więc dążyć do tego, aby móc spełnić ich potrzeby. Będzie to miało znaczący wpływ na osiągane zyski w przyszłości. Dana organizacja otrzyma szansę na rozwój, nawiązując m.in. współpracę z klientami z innych krajów. Tym bardziej więc warto na tym skorzystać, jeżeli tylko jest taka możliwość. W szczególności, że tym samym można wyprzedzić konkurencję, ponieważ nie wszystkie firmy taki system bezpieczeństwa dla żywności, wprowadzili.