Cera bez śladu przebarwień, dzięki laseroterapii

Jasiek
kwiecień12/ 2023

Przebarwienia mogą pojawić się o każdej porze roku, chociaż najczęściej powstają na skutek działania słońca i pod wpływem zmian hormonalnych. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom z zakresu laseroterapii można się ich pozbyć szybko i skutecznie. Wyjaśniamy, na czym polega laserowe usuwanie przebarwień.

Czym są przebarwienia na skórze?

W skórze znajdują się komórki odpowiedzialne za produkcję pigmentu skóry – są to melanocyty, a substancją, którą wytwarzają, jest melanina. Przebarwienia są konsekwencją nadprodukcji melaniny. Przybierają one formę małych, płaskich plamek o brązowym zabarwieniu.

Czynniki, które przyczyniają się do powstawania przebarwień, to m.in.:

  • ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne,
  • aktywność hormonów,
  • starzenie się skóry,
  • stany zapalne skóry, np. trądzik,
  • stosowanie środków, zawierających substancje światłouczulające,
  • zanieczyszczenia powietrza,
  • palenie tytoniu, picie alkoholu.

Jak działa laserowe usuwanie przebarwień?

Laseroterapia to najczęściej polecana metoda usuwania przebarwień – wyjaśniają eksperci z Kliniki Miracki w Katowicach. Zabieg wykonywany jest przez lekarza medycyny estetycznej, jest szybki i mało inwazyjny. Poprzedza go konsultacja lekarska, której celem jest wykluczenie przeciwwskazań do laserowego usuwania przebarwień. W większości przypadków znieczulenie nie jest konieczne. Lekarz wybiera odpowiedni laser i naświetla nim powierzchnię skóry, na której znajduje się przebarwienie. Wiązka lasera zostaje pochłonięta przez melaninę i powoduje podgrzanie leczonego obszaru. Nadmiar pigmentu zostaje rozbity i usunięty samodzielnie przez organizm za pośrednictwem układu limfatycznego.

Na skutek działania lasera przebarwienie staje się najpierw ciemniejsze niż dotychczas, a dopiero po kilku dniach zmiana łuszczy się i odkrywa zdrową, rozjaśnioną skórę. Laser działa tylko na miejsce, w którym znajduje się nadmiar melaniny, a więc nie powoduje podrażnień w obrębie zdrowej skóry. Dopóki miejsce zabiegowe się w pełni nie zagoi, należy o nie odpowiednio zadbać. Nie można zdrapywać łuszczącego się naskórka, a przez pierwszych kilka dni należy unikać mydeł i kosmetyków z alkoholem. Z opalania należy zrezygnować pomiędzy poszczególnymi zabiegami w serii oraz przez kilka tygodni po ostatnim zabiegu.

Cera bez śladu przebarwień – jak długo utrzymuje się efekt?

Trwałość efektów zależy przede wszystkim od postępowania pacjenta po zabiegu. Przede wszystkim należy poddać się serii zabiegów polecanej przez specjalistę. Po całkowitym usunięciu przebarwienia nie trzeba się obawiać, że pojawi się ono ponownie. Należy jednak mieć na uwadze, że pod wpływem niekorzystnych czynników w każdym momencie mogą pojawić się nowe przebarwienia. Najważniejszym postępowaniem w celu uniknięcia plam na skórze jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Specjaliści polecają kremy z filtrem o wartości SPF 50+ o każdej porze roku, nawet gdy słońce kryje się za chmurami. Osoby, które mają tendencje do przebarwień, mogą w ten sposób uchronić się przed nieestetycznymi plamkami w przyszłości.

W trosce o wygląd skóry warto też zadbać o swoje zdrowie wewnętrzne. Konsultuj się z endokrynologiem i kontroluj poziom hormonów. Rzuć palenie i ogranicz spożycie alkoholu. Zwracaj uwagę na skład kosmetyków i z rozwagą stosuj zioła (unikaj tych, które mogą wywołać reakcję uczuleniową pod wpływem promieniowania UV). Przy utrzymywaniu odpowiedniego stylu życia i przestrzeganiu zaleceń lekarza medycyny estetycznej, efekty laserowego usuwania przebarwień utrzymują się latami.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.