Cena implantów zębowych – z jakimi kosztami należy się liczyć?

Jasiek
listopad07/ 2022

Implanty zębowe to aktualnie najlepsza metoda wypełniania ubytków zębowych. To rozwiązanie dla każdego, kto zmaga się z bezzębiem lub jest zmuszony do ekstrakcji zębów ze względu na poważne choroby. Ta nowoczesna metoda nie jest jednak najtańsza. Wynika to zarówno z tego, jakie materiały są używane do produkcji poszczególnych części implantów, jak i ze stopnia wykwalifikowania lekarzy implantologów, którzy wykonują cały proces. W zależności od konkretnego gabinetu stomatologicznego ceny implantów zębowych dość mocno się wahają pomiędzy 1500, a 4500 złotych za jeden implant. W przypadku rekonstrukcji większej ilości zębów jest wykonywana tak zwana proteza mocowana na implantach. Średni koszt wykonania dwóch zębów wynosi 7500 złotych, a 4 20 tysięcy złotych.

Zdecydowanie są to ceny, które mogą zaskoczyć, jednak jakie czynniki składają się na tak kosztowną usługę? Wszystko zależy oczywiście od producenta implantów. Im bardziej popularny, renomowany producent tym cena implantów zębowych bardziej rośnie tak jak w przypadku każdego innego produktu. Do tego dochodzi rodzaj wszczepienia implantu, materiał, z jakiego jest wykonana korona, czy też konieczności wykonania dodatkowych zabiegów przed procesem implantologii. Wszystko zależy również od gabinetu, stopnia wykwalifikowania specjalistów, lokalizacji gabinetu oraz marży, jaka jest nakładana na zabieg.

Rodzaj materiału a cena implantów zębowych

Trzeba zwrócić uwagę, że implanty wykonuje się z surowców takich jak tytan, czy ceramiczny tlenek cyrkonu. Pozyskanie tych materiałów nie jest tanie, ale są one wysoko jakościowe, charakteryzują się wysoką klasą czystości i najwyższym stopniem integracji z tkankami ludzkiego ciała. Cena w przypadku implantów zdecydowanie idzie z jakością, a wszelkie oferty specjalistów promujących takie usługi tanio są po prostu podejrzane. Zawsze cały proces wstawienia implantu jest wyceniany indywidualnie na pierwszej wizycie. Wtedy lekarz sprawdza stan uzębienia, decyduje jakie zabiegi dodatkowe powinny zostać wykonane oraz jaki rodzaj protezy jest rekomendowany. Lekarz na pewno przedstawi nam różne rozwiązania i poda ceny tak, żebyśmy mogli podjąć racjonalną decyzję i wybrać odpowiedni dla nas materiał, biorąc pod uwagę jego właściwości. Trzeba liczyć się, z tym że cały proces jest rozciągnięty w czasie i może potrwać ponad pół roku. Warto wiedzieć, że cena implantów zębowych w profesjonalnym gabinecie może zostać rozłożona na raty.

Czy cena implantów zębowych może zostać zrefundowana przez NFZ?

Często pacjenci zastanawiają się, czy wysoka cena implantów zębowych może zostać chociaż częściowo zwrócona przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Implanty zębowe służą nie tylko do poprawy wyglądu i samooceny, ale przede wszystkim wpływają na zdrowie pozostałych zębów, kości szczęki, czy też stawów skroniowo- żuchwowych. Niestety mimo tego aspektu NFZ nie refunduje kosztów leczenia implantologicznego. Zdarzają się sytuacje, kiedy utrata zębów jest wynikiem poważnego wypadku i wtedy można starać się i wnioskować w urzędzie o otrzymanie dofinansowania do wykonania protez zębowych. Jednak nie ma na to gwarancji. Zabieg wykonywany prywatnie jest kosztowny, ale mamy pewność, że doświadczony lekarz zajmie się z nami w czasie całego procesu, wyjaśni jego etapy, a także udzieli nam odpowiednich wskazówek jak postępować i czego nie robić świeżo po zabiegu.

W dobrej placówce będziemy czuć się zaopiekowani, a cała procedura przebiegnie bez komplikacji i niepotrzebnego stresu. Samo założenie implantów jest szybkie i trwa około 20 minut, natomiast bardzo ważne jest postępowanie po i zadbanie, aby integracja implantu z kością przebiegła pomyślnie i jak najszybciej. Pomijając wszelkie koszty, zdecydowanie warto wykonać implantację dla poprawy komfortu naszego życia i prawidłowej pracy żuchwy, a także w trosce o pozostałe zęby, które potrzebują solidnego podparcia w czasie codziennego żucia pokarmów i mówienia.

zobacz isma.org iw.pl