Brak problemu korozji dachu – blacha nierdzewna

Brak problemu korozji dachu - blacha nierdzewna
Jasiek
luty22/ 2017

Można wykorzystać wiele różnego rodzaju materiałów do tego, aby przykryć czymś dach. O tym co powinno się wybrać decyduje typ budynku i dachu, jak i oczywiście preferencji estetycznych danego człowieka. W wielu sytuacjach istnieje możliwość zainstalowania blach nierdzewnych.

Blacha odporna na korozję

Warto zauważyć, że nie każda blacha jest odporna na korozję. Tylko niektóre z blach są nierdzewne, warto więc zwracać na to uwagę podczas wyboru tej najodpowiedniejszej. Blachy nierdzewne to te, które na etapie produkcji zostają pokryte odpowiednio grubą warstwą cynku, która pełni rolę bariery chroniącej, zapobiegającej korozji.

Wydaje się, że nie zawsze blacha musi być koniecznie nierdzewna. Wszystko zależy od tego, do czego jest ona potrzebna. Jednakże, w przypadku pokrycia dachu nie sposób wybrać inną blachę niż blacha nierdzewna. Oczywistością jest, że dla elementów budynku znajdujących się po zewnętrznej stronie budynku ryzyko pojawienia się korozji jest bowiem największe.

Brak korozji i co jeszcze?

Okazuje się, że można znaleźć o wiele więcej zalet blach nierdzewnych oprócz tego, że nie chwytają one korozji. Wydaje się, że na szczególną uwagę zasługuje ich trwałość. Nie ma wątpliwości, że solidna blacha nierdzewna jest w stanie służyć jako pokrycie dachu przez naprawdę bardzo wiele lat.

Ponadto, blachy nierdzewne są uważane za uniwersalne pokrycia dachowe. Rzecz w tym, że nadają się do zamontowania na praktycznie każdym dachu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby montować je na dużych i solidnych konstrukcjach dachowych. Jednakże, ze względu na swoją lekkość mogą one być zakładane również na tych niewielkich i mało wytrzymałych konstrukcjach.

Od czego zależy jakość blachy?

Niewątpliwie, jedną z najważniejszych cech blachy jest to, czy pokryta jest ona cynkiem czy też nie. Chodzi po prostu o opisaną wcześniej odporność na działanie czynników wywołujących korozję. Jednakże, oczywiście nie wszystkie blachy nierdzewne można stawiać na równi. Pewne blachy są bowiem lepsze od innych, gdyż pomimo, iż wszystkie są nierdzewne, to jednak różnią się pod innymi względami.

Najczęściej, po prostu słabą blachą jest ta, do stworzenia której wykorzystano nie najwyższej jakości stal. Są bowiem typy stali, które cechują o wiele gorsze właściwości. Chodzi tu zarówno o wytrzymałość danej stali jak i o jej lekkość. Oczywiście, im lepsze właściwości danej blachy, tym wyższa jest jej cena. Zwykle jednak raczej warto jest zainwestować nieco więcej, aby nie musieć martwić się o swój dach. Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal