Biopsja tarczycy

Biopsja tarczycy
Jasiek
wrzesień19/ 2020

Tarczyca to gruczoł dokrewny znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie przełyku. Takie umiejscowienie sprawia, że wszelkie przerosty tego organu są zazwyczaj bardzo widoczne, a do tego mogą powodować problemy, ponieważ gruczoł może naciskać na tchawicę i utrudniać przełykanie, a nawet oddychanie. W przypadku przerostu i pojawienia się guzków, konieczne jest wykonanie biopsji.

Biopsja tarczycy nie boli

Biopsja tarczycy polega na wkłuciu bardzo cienkiej igły do guzka tarczycy. Lokalizuje się go za pomocą badania USG. Całe badanie można wykonać praktycznie z marszu, chociaż oczywiście trzeba mieć badanie USG i aktualną konsultację endokrynologa. Nie jest potrzebne żadne znieczulenie, a dla wielu pacjentów zabieg jest całkowicie bezbolesny.

Uzyskane próbki są badane i podawany jest wynik w skali od I do V punktów. Wyniki I i II nie wymagają żadnego działania. Wynik III jest powodem do niepokoju i dokładniejszych badań. Wyniki IV i V wymagają interwencji chirurgicznej. Po dokonaniu dokładniejszych badań wykonana musi zostać odpowiednia operacja tarczycy, adekwatna do wyników badań.

Szpital Medfemina – operacja tarczycy

W szpitalu Medfemina oferujemy szeroki zakres zabiegów chirurgicznych z wykorzystaniem nowoczesnych technik operacyjnych oraz opiekę najlepszych specjalistów. Sprawdźcie szczegóły – operacja tarczycy Wrocław.