Wnętrze w industrialnym stylu

Wnętrze w industrialnym stylu
Jasiek
Maj10/ 2017

Czym charakteryzuje się wnętrze w stylu industrialnym (postindustrialnym)? Komu może się spodobać? Przede wszystkim osobom ceniącym prostą formę, przestrzeń pozbawioną dekoracyjności i różnorodności, w której panuje chłodny minimalizm i artystyczny konstruktywizm. To wnętrze, niczym dzieła sztuki awangardowej, odsłaniające samo siebie – na przykład materiały, które wykorzystano do jego powstania. Niczego nieukrywające, wręcz przeciwnie – eksponujące swoją konstrukcję.

Inspiracje światem przemysłowym

Wnętrze industrialne nawiązuje do stylistyki pomieszczeń fabrycznych lub z nich bezpośrednio korzysta. Przywołuje surową urodę przemysłowych sprzętów i mebli. W jakiś sposób powtarza fascynację światem maszyn, którą sto lat temu przeżywali futuryści. Z tą jednak różnicą, że futuryści patrzyli w przyszłość, natomiast obecna era postindustrialna wykorzystuje wnętrza przemysłowe jako źródło stylizacji, jako coś przeszłego, co już minęło i przekształciło się  w nowe technologie.

Jak wygląda wnętrze utrzymane w industrialnym stylu?

Mieszkanie przypominające (lub wykorzystujące) dawną fabrykę, drukarnię lub nawet laboratorium? Takie właśnie miejsce stworzymy, opierając się  na stylu postindustrialnym. Betonowe ściany, a do tego minimalistyczne meble aluminiowe. Wszelkie drobiazgi ukryte, zero ornamentyki w modernistycznym stylu. Oświetlenie, które zastąpi dekoracje. Proste stoły i hokery industrialne w kuchni czy w salonie.

To przestrzeń ma znaczenie

We wnętrzu industrialnym to rozległa przestrzeń odgrywa kluczową rolę. Wysokie sufity i wielkie okna sprawiają, że pomieszczenie zyskuje walor otwartości na świat. W takim pomieszczeniu, które pierwotnie służyło przede wszystkim artystom, doskonale zaprezentują się wszelkie dzieła sztuki nowoczesnej: obrazy, grafika, rzeźby.