Właściwości styropianu

Jasiek
sierpień10/ 2017

Styropian (znany również pod nazwą „pianka polistyrenowa wytłaczana”) jest obecnie jednym z najpowszechniej stosowanych typów tworzyw sztucznych. Ten wszechstronny materiał, podobnie jak np. styrodur może być obrabiany i formowany, aby dopasować się do różnych celów. Jest to kluczowy składnik wypełnień, pudełek czy wielu jednorazowych plastikowych pojemników.

Termoplastyczny i praktyczny materiał

Jedną z głównych właściwości fizycznych styropianu jest jego termoplastyczność. Oznacza to, że materiał jest stały w temperaturze pokojowej, ale zmienia stan skupienia na ciekły po ogrzaniu do określonej temperatury. Jako ciecz, styropian może być formowany w bardzo drobnych szczegółach. Ta właściwość ułatwia wykorzystanie go do wielu gałęzi przemysłu. Główne zastosowania tego materiału obejmują dzisiaj izolację, materiały opakowaniowe i materiały ręczne. Wypełniona tworzywem takim jak styropian fasada cechuje się wysokim poziomem izolacji. Z tego powodu wytłoczone tworzywo polistyrenowe jest wykorzystywane do tego typu celów bardzo często.

Lekkie, amortyzujące i izolujące tworzywo

Styropian https://hurtbudowlany.pl/styropian-i-styrodur-c-3.html jest bardzo lekki. Dodatkowo jest to doskonały amortyzator. Wynika to z faktu, że w ponad dziewięćdziesięciu procentach składa się z powietrza. To sprawia, że ??substancja ta jest idealna do stosowania jako materiał opakowaniowy. Lekki materiał jest łatwy w transporcie oraz skutecznie amortyzuje wstrząsy, chroniąc produkt przed uszkodzeniem. Styropian jest doskonałym izolatorem. Materiał ten znacząco ogranicza przenoszenie ciepła. Izolowana materiałem takim jak styropian fasada utrzyma komfortową temperaturę wewnątrz, niezależnie od warunków na zewnątrz. Dzięki temu wytłaczana pianka polistyrenowa jest w stanie zapewnić optymalne warunki mieszkalne przez cały rok, niezależnie od aktualnej pory roku czy pogody.

Wpływ na środowisko

Niestety ta odmiana polistyrenu ma ogromny wpływ na środowisko i wymaga bardzo wiele czasu, aby się rozłożyć. Ze względu na ilość odpadów mających wpływ na środowisko, w wielu miejscach jego użytkowanie jest zabronione, w przeciwieństwie do np. styroduru. Styropian jest powszechnie stosowany w rozmaitych produktach jednorazowych. Produkty te mogą pozostawać w środowisku przez ponad milion lat, ponieważ polistyren nie ulega biodegradacji. Biodegradowalne alternatywy, takie jak styrodur mogą zastąpić styropian wykorzystywany do produkcji opakowań, a papier makulaturowy może być używany do produkcji jednorazowych naczyń, eliminując przynajmniej część odpadów.

zobacz więcej …. zobacz więcej …. zobacz więcej ….