Wakacje z małym dzieckiem – jak je zorganizować… i nie dać się zwariować?

Wakacje z małym dzieckiem – jak je zorganizować… i nie dać się zwariować?
Jasiek
wrzesień13/ 2017

Marzycie o rodzinnym wypoczynku w ciepłych krajach? Oczami wyobraźni widzicie siebie wylegujących się beztrosko na plaży lub zwiedzających atrakcje stolic Europy? Zastanawiacie się jednak, czy wakacje z maluchem są w ogóle możliwe? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak! Należy tylko zadbać o dobrą organizację wyjazdu, by nie okazał się on utrapieniem dla całej rodziny. A zatem, co trzeba wziąć pod uwagę podczas przygotowań do wspólnej, wspaniałej podróży?

Gdy organizujesz transport…

Najpopularniejsze środki transportu, jakie wybierają rodziny z dziećmi, to samolot i samochód. O ile podróż samochodem na małe odległości może być wygodna i praktyczna (posiadając na miejscu własne auto, jesteśmy w stanie swobodnie zwiedzać okolicę), o tyle dla malucha opcja ta potrafi okazać się zbyt wyczerpująca. Długa podróż w pozycji siedzącej, dla wiercącego się dziecka, najczęściej bywa nudna i trudna do zniesienia. Jeśli jednak nie mamy innej sposobności – koniecznie zadbajmy o bezpieczny i wygodny fotelik samochodowy, który maksymalnie zmniejszy niewygody, jakie maluch może odczuć w trasie.

To może Ci się przydać: Jak wybrać biuro podróży, żeby wrócić z urlopu tylko z miłymi wspomnieniami

Samolot wydaje się lepszą opcją, ponieważ podróż nim trwa po prostu znacznie krócej. Do każdego miejsca w obrębie Europy dolecimy już w przeciągu około dwóch godzin. Poza tym, na pokładzie dziecko może swobodnie bawić się na kolanach rodzica. Jedynymi trudnymi momentami dla malucha bywają start i lądowanie pojazdu. Ciśnienie może wywoływać ból w uszach, dlatego warto na ten moment podać dziecku soczek lub wodę (przełykanie płynu niweluje uczucie tego typu dyskomfortu). Decydując się na podróż samolotem, pamiętajmy, by sprawdzić, czy możemy zabrać ze sobą na pokład wózek – a jeśli tak, to czy trzeba za niego dodatkowo zapłacić. Jeśli przewiezienie go okaże się zbyt drogie, warto wtedy pomyśleć o zabraniu nosidła ergonomicznego, które pozwoli wygodnie i bezpiecznie transportować malucha, bez obciążania swoich rąk oraz kręgosłupa.

Gdy wybierasz nocleg…

Wybierając się na zagraniczny urlop z dzieckiem, należy też dokładnie zastanowić się nad kwestią noclegów. Wiele osób bardzo poleca wynajem apartamentu z dwiema sypialniami. Dobrym rozwiązaniem okaże się też wynajęcie mieszkania z kilkoma pokojami. Taka opcja umożliwi spędzenie nieco czasu we dwójkę – wieczorem wystarczy uśpić dziecko i położyć w drugim pomieszczeniu. Dzięki temu zmęczeni rodzice zyskają chwilę relaksu tylko dla siebie.

O tym nie możesz zapomnieć!

Udając się na wakacje poza granicami Polski, trzeba mieć na względzie, że prawdopodobnie nie będzie możliwości dostania w lokalnych marketach produktów dla dzieci, które na co dzień serwowane są w domu. Nie chodzi tu wyłącznie o pieluszki czy chusteczki nawilżane, (choć jeśli maluch ma skłonność do alergii, warto zabrać ze sobą zapas tych artykułów – więcej o tym w niniejszym artykule), ale przede wszystkim o jedzenie. Z jednej strony dziecko przyzwyczajone jest do rodzimych smaków i ma swoje kulinarne upodobania. Zapewne, niełatwe okaże się wyjaśnienie mu, że na miejscu nie będzie mogło zjeść swoich ukochanych pierożków czy ulubionej zupy pomidorowej. Z drugiej strony, warto pamiętać o możliwości wystąpienia alergii. By uniknąć komplikacji w kwestii żywienia, zaplanujmy z góry prowiant, który zaproponujemy maluchowi w przypadku, gdy lokalna kuchnia nie przypadnie mu do gustu.

Podróż z dzieckiem stanowi nie lada wyzwanie, ale może też okazać się przygodą życia. Ważny jest oczywiście nasz spokój i pewność, że chcemy tę przygodę przeżywać razem. W każdej stresowej sytuacji dziecko wyczuwa nasze emocje i je przejmuje, dlatego jeśli w czasie pobytu w obcym kraju przydarzy nam się jakaś niezaplanowana sytuacja – nie wpadajmy od razu w panikę. W każdych okolicznościach znajdzie się jakieś rozwiązanie, a niespodzianki często stają się potem długo wspominanymi momentami, które w znacznej mierze budują rodzinną bliskość i zaufanie.

Źródło: infoss.pl

zobacz więcej …. zobacz więcej …. zobacz więcej ….