Ulgi podatkowe w Szwecji

Jasiek
sierpień21/ 2017

Jedne z najwyższych zarobków w Europie, ciekawy rynek pracy, urzekający skandynawski styl życia i piękne krajobrazy sprawiają, że Szwecja niezmiennie od wielu lat kusi tysiące Polaków, którzy decydują się wyjechać z kraju i rozpocząć nowe życie z dala od ojczyzny. Kolejnym atutem szwedzkiego rynku pracy są dodatkowe świadczenia i rozbudowany pakiet socjalny. Z jakich ulg podatkowych możesz skorzystać, legalnie pracując na północy kontynentu?

Pieniądze, które Ci się należą

Podejmując legalną pracę i odprowadzając składki, możesz liczyć na zwrot podatku ze Szwecji. Dzięki specjalnym ulgom i dodatkom, koszt uzyskanego przychodu może być znacznie większy, niż przewidujesz. Zanim złożysz swoją deklarację do Skatteverket, czyli Szwedzkiego Urzędu Skarbowego, warto dokładnie prześledzić listę świadczeń, które być może należą Ci się za uczciwą, legalną pracę.

Na szczycie listy najczęściej pobieranych świadczeń plasuje się ulga za prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego. Dodatkowe pieniądze z tytułu tego świadczenia przysługują Ci, jeżeli kursujesz między domem w Polsce, a Szwecją (warunkiem jest, żeby odbywać maksymalnie 1 podróż w tygodniu). Ważne jest, żeby skrupulatnie gromadzić rachunki za paliwo lub bilety, które będą dowodem dla fiskusa i podstawą do wypłacenia pieniędzy.

Ponadto, od podatku możesz odpisać koszty dojazdu do pracy (w tym przypadku również należy kompletować rachunki lub bilety), koszty podróży służbowych (czyli Traktamente), część kosztów z tytułu wynajmowania mieszkania wykorzystywanego do celów służbowych czy koszty zakupu odzieży ochronnej.

Gdzie uzyskać pomoc?

Odzyskanie zwrotu podatku wcale nie jest karkołomną misją skazaną na porażkę. W Polsce funkcjonują rzetelne firmy, które zawodowo zajmują się egzekwowaniem praw Polaków pracujących za granicą. Wyspecjalizowani w międzynarodowym prawie podatkowym fachowcy pomogą Ci skompletować wszystkie druki i przeprowadzą przez proces uzyskiwania należnych świadczeń. Pamiętaj, że zwrot podatku za pracę za granicą to nie dodatkowy przywilej, ale w pełni należne pieniądze, na które legalnie pracowałeś.

 

 

 

zobacz więcej …. zobacz więcej …. zobacz więcej ….