Sztuka współczesna – trzy przykłady

Sztuka współczesna – trzy przykłady
Jasiek
wrzesień15/ 2017

Kultura i sztuka to zespolone ze sobą ściśle obszary. Pierwsza zdaje się obejmować drugą i decydować o jej charakterze. Jednak także sztuka wpływa na kulturę i zmienia jej oblicze. Poprzez wybitne dzieła i swoje postulaty, poprzez idee wcielane w życie, poprzez działania artystyczne podejmowane coraz częściej w publicznej przestrzeni. Jaka jest sztuka współczesna? Taka jak współczesna kultura i my sami – dynamiczna, wirtualna, a zarazem materialna i bezgraniczna.

Concept Art

Przykładem twórczości w nowoczesnym wydaniu jest projektowanie postaci oraz otoczenia do animacji, gier czy filmów. W ramach dzisiejszej Concept Art powstają projekty, które łączą literaturę i malarstwo, wyobraźnię literacką i narracyjną z plastyczną. Artysta ma możliwość wyczarowania całego świata, który dokładnie wyrazi to, co twórca ma w głowie.

Motion design

Nowocześni twórcy decydują się coraz częściej na opanowanie programów ułatwiających ich codzienną pracę i poszerzających artystyczne możliwości. Stąd architekci decydują się na SketchUp od podstaw, a twórcy motion design na naukę programu After Effects. Ten ostatni umożliwia tworzenie niesamowitych animacji w stylu motion design. Wykorzystywanych coraz częściej do robienia oryginalnych reklam, bazujących na bogatej historii sztuki, na plastyce obrazu, na ruchu i na kolorze.

Body Art

Zainteresowanie antropologią codzienności i jej kluczowym tematem, jaki jest cielesność, sprawia, że nadal popularna jest body art. Sztuka ciała, znana od kilkudziesięciu lat, to współczesna realizacja odwiecznych tematów. Przecież ciało zawsze interesowało artystów. Także malarzy, którzy nie tylko je przedstawiali, ale interpretowali. Stąd już blisko do nowoczesnej body art. Od Lekcji anatomii doktora Tulpa Remrandta do happeningów skupionych na problematyce cielesności.

zobacz więcej …. zobacz więcej …. zobacz więcej ….