Stalowe pokrycie dachu – czym się cechuje?

Stalowe pokrycie dachu - czym się cechuje?
Jasiek
maj25/ 2017

Wybór najbardziej odpowiedniego pokrycia dachowego nie jest prosty. Wybór wśród różnego rodzaju materiałów jest bardzo duży, a każde pokrycie ma nieco inne cechy. Do najpopularniejszych pokryć bez wątpienia należą blachodachówki.

Dachówka stalowa i ceramiczna

Niewątpliwie, blachodachówka swoją nazwą nawiązuje do tradycyjnych dachówek ceramicznych, niegdyś najpopularniejszego pokrycia dachu. Dzisiaj oczywiście wciąż można jeszcze trafić na dachówki ceramiczne, jednak są one coraz rzadziej spotykane. Wynika to z tego, że po prostu stal okazała się być materiałem lepiej nadającym się do konstrukcji pokryć dachowych.

Przede wszystkim rzecz w tym, że dachówka stalowa jest zdecydowanie lżejsza od dachówki ceramicznej. Ma to znaczenie z kilku powodów. Przede wszystkim, stalowe pokrycie dachu jest zdecydowanie mniej obciążające dla konstrukcji dachu. Oznacza to, że z blachodachówki można skorzystać nawet w przypadku bardzo prowizorycznego dachu. Ceramiczne dachówki natomiast obciążają dach w większym stopniu, więc nadają się tylko wtedy, gdy więźba dachowa jest naprawdę mocna.

Dlaczego akurat stal?

Warto zauważyć, iż stal nadaje się do konstrukcji pokryć dachowych nie tylko dlatego, że jest lekka. Jest wiele innych materiałów cechujących się nawet większą lekkością. Jednakże, stal to materiał, który posiada również wiele innych cech, które sprawiają, że świetnie nadaje się na pokrycie każdego praktycznie dachu.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na wytrzymałość blachodachówki, jak i generalnie wszystkich produktów ze stali. Wytrzymałość ta jest dosyć oczywista, gdyż stal to przecież zdecydowanie jeden z najmocniejszych stopów metali. Ponadto, jeśli tylko blachodachówka jest skonstruowana ze stali pokrytej cynkiem staje się materiałem nierdzewnym. Oznacza to, że nawet regularne deszcze i duża wilgoć nie spowodują korozji pokrycia dachu.

Blachodachówka czy blacha?

Podobnym pokryciem do blachodachówek jest blacha, na przykład trapezowa. Materiał, z którego wykonuje się jedno jak i drugie pokrycie jest dokładnie taki sam. W obu przypadkach jest to stal, która w celu zwiększenia odporności na korozję pokrywana jest cynkiem.

Wydaje się, że w niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy liczy się szybkość położenia pokrycia lepsza będzie blacha. Jednakże, blachodachówki są zwykle oceniane zdecydowanie wyżej pod kątem estetycznym, dlatego jeśli chodzi o domy jednorodzinne to ten materiał wybierany jest częściej.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal

zobacz więcej …. zobacz więcej …. zobacz więcej ….