Spadochroniarstwo – jak zacząć?

Spadochroniarstwo – jak zacząć?
Jasiek
Maj25/ 2017

Człowiek od zawsze marzył o tym, żeby latać i oglądać świat z perspektywy ptaka. Dziś mamy taką możliwość – i nie jest nią jedynie lot samolotem. Miłośnikom przygód i właścicielom mocnych nerwów z pewnością dużo bardziej przypadnie do gustu spadochroniarstwo – sport ekstremalny, którego popularność stale rośnie.

Rosnące zainteresowanie spadochroniarstwem

Do sprawia, że spadochroniarstwo w ostatnich latach przyciąga prawdziwe tłumy? Powody są co najmniej dwa. Pierwszym z nich jest łatwa dostępność. W całej Polsce powstaje coraz więcej ośrodków szkoleniowych, które oferują profesjonalne kursy spadochronowe. Żeby w nich uczestniczyć, nie trzeba być profesjonalnym sportowcem. Wystarczy, że testy lekarskie potwierdzą, że nie cierpimy na żadną chorobę, która podczas skoku mogłaby okazać się niebezpieczna.
Druga sprawa to wyjątkowe wrażenia, które towarzyszą nam podczas skoku ze spadochronem. Potężna dawka adrenaliny, niezapomniane widoki, możliwość zmierzania się ze swoimi lękami – to jedne z największych atutów spadochroniarstwa. Jeśli marzy nam się przygoda ze sportami ekstremalnymi, spadochroniarstwo to wyjątkowo udany wybór.

Kurs spadochronowy – profesjonalne przygotowanie do skoku

Jeśli planujemy wykonać skok ze spadochronem, powinniśmy się do niego prawidłowo przygotować. Nie wystarczy odpowiedni sprzęt i strój – najważniejsza jest fachowa wiedza i umiejętności praktyczne. Jedno i drugie możemy nabyć na specjalistycznym kursie spadochronowym.
Nie ma lepszego przygotowania do pierwszego skoku niż kurs spadochronowy. Ten trwa zwykle od 3 do 4 tygodni i gwarantuje, że zdobędziemy wiedzę teoretyczną i praktyczną. Dzięki doświadczonym instruktorom opanujemy prawidłową technikę skakania oraz nauczymy się obsługiwać sprzęt, będziemy mogli też wykonać swój pierwszy skok tandemowy. Po odpowiednim przygotowaniu zaczniemy skakać samodzielnie – odpowiednie przeszkolenie to gwarancja, że będziemy bezpieczni, a skok zamiast narażać nas na niebezpieczeństwo, sprawi przyjemność i być może stanie się początkiem nowego hobby.

Jak zapisać się na kurs spadochronowy?

Kursy spadochronowe organizowane są w mniejszych i większych ośrodkach szkoleniowych w całej Polsce. Żeby móc w nich uczestniczyć, musimy jednak spełnić pewne wymagania.
Przede wszystkim kandydat na spadochroniarza zobowiązany jest zgłosić się do lekarza medycyny lotniczej. Ten sprawdzi, czy stan naszego zdrowia nie stanowi przeszkody dla skoków ze spadochronem, oraz określi, jaka powinna być w naszym przypadku maksymalna wysokość skoku. Dopiero z wynikiem badań lekarskich i po testach sprawnościowych będziemy mogli rozpocząć szkolenie i poznać smak przygody ze spadochroniarstwem.

Artykuł powstał we współpracy ze Strefą Silesia z Gliwic