Skoki ze spadochronem – rozrywka pełna wrażeń

Jasiek
czerwiec25/ 2018

Wakacje, piękna pogoda, czas odpoczynku i zabawy. Lato sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Oprócz takich klasyków jak rower, rolki i pływanie, rosnącą popularnością cieszą się sporty ekstremalne. Jeśli masz ochotę na solidną dawkę adrenaliny i endorfin, dowiedz się więcej o skokach ze spadochronem.

Czy skoki ze spadochronem są bezpieczne?

Skoki rekreacyjne odbywają się w formie tandemowej. Osoba początkująca ubiera specjalną uprząż, którą przypina się do uprzęży instruktora. To doświadczony instruktor kieruje całym skokiem i czuwa by lot przebiegał prawidłowo. Każdy uczestnik przechodzi krótkie szkolenie zawierające podstawowe wskazówki techniczne, które odbywa się tuż przed skokiem.

Spadochrony tandemowe posiadają szereg zabezpieczeń, by zapewnić pełne bezpieczeństwo i komfort uczestnikom skoków. Do dyspozycji jest spadochron główny i zapasowy. Oba składane są przez uprawnione do tego osoby. Ponadto instruktorzy korzystają ze specjalnych systemów elektronicznych, które analizują takie parametry jak wysokość, prędkość opadania i ciśnienie atmosferyczne.

Czy każdy może skakać ze spadochronem?

Aby odbyć skok tandemowy nie są potrzebne wcześniejsze kursy, szkolenia ani specjalne badania lekarskie. Do przeciwwskazań zdrowotnych należą: ostra niewydolność krążeniowa i oddechowa, epilepsja, choroby kręgosłupa, wrodzona łamliwość kości oraz waga przekraczająca 100-110 kilogramów.

Osoby niepełnoletnie potrzebują zgody rodzica (opiekuna prawnego). Nie ma ścisłych ograniczeń wiekowych. W zależności od miejsca, skakać ze spadochronem mogą już nawet dzieci siedmioletnie – istotny jest wzrost dziecka. Górnej granicy wiekowej nie ma, jedynym kryterium jest ogólny stan zdrowia ochotnika.

Jak przebiegają skoki ze spadochronem?

Skoki odbywają się w specjalnie wyznaczonych strefach tzw. stałych strefach zrzutu. Każdy skoczek otrzymuje strój zapewniający komfort i bezpieczeństwo.

Najczęściej skacze się z wysokości 4000 metrów. Przez około minutę trwa swobodne opadanie, podczas którego można osiągnąć prędkość nawet do 200 km/h. Po tym czasie instruktor otwiera spadochron, którym pasażer może przez jakiś czas sterować. Na wysokości 500 metrów sterowanie przejmuje instruktor i to on wykonuje lądowanie. Całe wydarzenie można uwiecznić w formie filmu i zdjęć.

Skoki spadochronowe to z pewnością niesamowite przeżycie, którego długo nie zapomnisz. Oczywiście, jeśli się odważysz.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

zobacz więcej …. zobacz więcej …. zobacz więcej ….