Siłowniki pneumatyczne

Siłowniki pneumatyczne
Jasiek
Maj24/ 2017

Siłowniki tłokowe, beztłoczyskowe oraz nurnikowe, a ze względu na działanie na: siłowniki jednostronnego działania i dwustronnego działania, krzywoliniowe oraz kątowe, gdzie kąt rozumiany jest jako powtarzalny obrót nie przekraczający najczęściej 360 stopni.

Zastosowanie siłowników pneumatycznych

Siłowniki to element najczęściej stosowany układach napędowych i sterujących. Działa na zasadzie doprowadzenia do wewnętrznych komór gazu o zmienionych właściwościach. Zwykle jego ciśnienie jest wyższe od ciśnienia atmosferycznego. Jednak w niektórych przypadkach musi być ono obniżone.

Siłowniki stosowane są w maszynach i urządzeniach w praktycznie każdej dziedzinie gospodarczy rozpoczynając od branży spożywczej, aż po przemysł wydobywczy. Zastosowanie jego określonego rodzaju, zależne jest od docelowego przeznaczenia, panujących warunków zewnętrznych, a przede wszystkim wymogów technicznych.

Siłowniki pneumatyczne stosowane są gdzie potrzebne jest urządzenie szybkie, ale nie koniecznie mające wiele siły. Siłowniki pneumatyczne są za to bardzo dynamiczne i mają stosunkowo małe gabaryty, więc do zastosowań gdzie potrzeba dużej siły stosowane są rozwiązania z siłownikami hydraulicznymi.

Siłowniki pneumatyczne dedykowane – co to takiego?

Są to elementy wykonywane na specjalne zamówienie i dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Jest to niezwykle istotne w przypadku zapotrzebowania na nietypowe elementy do maszyn o specyficznej budowie i szczególnym przeznaczeniu. Obecnie na rynku oferta wykonywanych na zamówienie element ów konstrukcyjnych jest coraz bogatsza i znalezienie nawet najbardziej wyszukanego modelu nie stanowi problemu.

W elementach tego typu zwykle stosuje się wzmocnione tłoczysko oraz pozostałe elementy w celu zwiększenia maksymalnej wytrzymałości. Na życzenie klienta zastosowane mogą być także dodatkowe uszczelnienia dostosowujące element do wyższych ciśnień lub temperatur.

Normy jakości stosowane przy produkcji siłowników pneumatycznych

Siłowniki jako elementy techniczne regulowane są normami ISO. Oznacza to, że wytyczne dotyczące ich wytworzenia i zastosowania są ujednolicone dla wszystkich elementów tego typu.

Normami obowiązującymi w przypadku siłowników pneumatycznych są ISO 6431 i ISO 6432 obecnie ujednolicone jako norma ISO
15552.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Obrpneumatyka.pl