Siłowniki pneumatyczne – czym są i do czego służą

Jasiek
sierpień07/ 2017

Stosowane w wielu gałęziach przemysłu siłowniki pneumatyczne to urządzenia mechaniczne, wykorzystujące do działania zamianę ciśnienia powietrza lub innego gazu w ruch, co powoduje przemieszczenie elementów ruchomych konstrukcji, najczęściej wzdłużnie lub wokół własnej osi. Są one z powodzeniem wykorzystywane w najrozmaitszych maszynach.

Zalety wykorzystywane w przemyśle.

Praktycznie już od momentu pojawienia się na rynku siłowniki pneumatyczne zyskały dużą popularność i są stosowane jako wydajny element napędowy między innymi manipulatorów czy ramion coraz powszechniej spotykanych robotów przemysłowych. Wynika to przede wszystkim z ich stosunkowo niewielkich rozmiarów umożliwiających montaż nawet w wyjątkowo trudno dostępnych miejscach.

Kolejną zaletą przemawiającą za ich używaniem jest wysoka dynamika, precyzja i szybkość działania, ale są w stanie wytworzyć mniejszą siłę niż ich hydrauliczne odpowiedniki. Jednak najbardziej ceni się je za prostotę konstrukcji, co sprawia, że są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, które mogą je spotkać w ciągu wielu lat eksploatacji.

Najczęściej stosowane typy siłowników

Siłowniki pneumatyczne dzielimy zazwyczaj według sposobu ich działania. W przemyśle najczęściej są używane urządzenia jednostronnego lub dwustronnego działania. Siłownik jednostronny jest najprostszą konstrukcją, w której ruch zamontowanego tłoczyska w jedną stronę odbywa się za pomocą sprężonego gazu, powietrza, a w drugą popycha go sprężyna. Siłowniki dwustronne wykorzystują siłę powietrza w obu fazach ruchu.

Wiele modeli siłowników posiada mechanizm zabezpieczający przed nieprzewidzianym obrotem tłoka, a coraz powszechniejsze są wersje niewymagające smarowania. Dzięki temu znacznie uproszczona została ich obsługa i konserwacja, a obecnie ten rodzaj siłowników stanowi większość modeli sprzedawanych i używanych na całym świecie.

Prawidłowe użytkowanie przedłużające żywotność

Okres użytkowania, czyli żywotność siłowników pneumatycznych przedstawia się w liczbie cykli, sięgającej od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu milionów. Na taką wytrzymałość wpływają przede wszystkim materiały zastosowane do ich budowy oraz prawidłowa i regularna konserwacja.

Do odmian siłowników wymagających smarowania należy używać wysokiej jakości smarów, których parametry muszą być zgodne z wytycznymi producenta. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na ich newralgiczne miejsca, najbardziej narażone na destrukcyjne siły tarcia.

Artykuł powstał we współpracy z firmą OBREiUP

zobacz więcej …. zobacz więcej …. zobacz więcej ….