Prowansja w naszych wnętrzach

Prowansja w naszych wnętrzach
Jasiek
Maj10/ 2017

Klimatyczna atmosfera Prowansji przeniesiona do naszych wnętrz, nie tylko jako fotografie z wakacji, ale także jako inspiracja stylistyczna. To może być naprawdę interesujący pomysł. Takie odniesienie geograficzne. Odwołania do prowansalskiego stylu urządzania wnętrz, do mebli i kolorystyki, do lekkiego piękna związanego z tą malowniczą krainą. W ten sposób przywołamy urodę lawendowych zakątków, alpejski bezmiar natury, niepretensjonalny sposób bycia w pobliżu przyrody.

Wielcy malarze zachwyceni urodą Prowansji

Styl prowansalski staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego, stanowi ciekawą odpowiedź na surowy minimalizm nowoczesny. Wprowadza domową i przytulną atmosferę. Fantazję i finezję. Pozwala na swobodę i prawdę bycia sobą, bez wielkiej ekstrawagancji.

Niezaprzeczalne piękno Prowansji zachwyciło także wielkich malarzy XX wieku. Van Gogh, Cézanne, Gauguin, Picasso – wszyscy oni czerpali z charakterystycznego piękna prowansalskiego krajobrazu. Wyrazista forma górska musiała wpłynąć na wyobraźnię artystyczną twórców, którzy dokonywali przełomowych odkryć w dziedzinie dwudziestowiecznego malarstwa.

Cechy wyróżniające styl prowansalski

We wnętrzu utrzymanym w duchu prowansalskim dominuje biel. Również meble są białe. Ale nie tylko biel jest dopuszczalna. Styl prowansalski to także kolory natury, podkreślające bliskość pięknych gór i dolin wraz z ich niezwykłą roślinnością. To naturalne dodatki, które sprawiają, że wnętrze ożywa i przypomina cudowne wakacje.

To lawendowe motywy na zasłonach i obrusach. Turkusowe szafki kuchenne. Sprzęty w stylu retro sąsiadujące z tapicerowanymi meblami, ozdobione motywami kłosów czy liści. Naturalny kamień na ścianie w salonie czy w sypialni, a do tego białe stoły i krzesła. Styl prowansalski to styl, który możemy przekształcać wielokrotnie.