Nawadnianie trawników

Jasiek
styczeń04/ 2018

Dom z ogrodem to marzenie wielu nowoczesnych ludzi mieszkających w dużych miastach. Własny kawałek ziemi, na którym będzie można odpoczywać, grillować, robić rodzinne spotkania i sadzić różne rośliny. Aby jednak nasze miejsce na ziemi wyglądało dobrze, konieczne jest jego odpowiednie utrzymanie. Jednym z kluczowych zabiegów, które są niezbędne przy posiadaniu własnego ogrodu jest jego nawadnianie. W jaki sposób podlewa się dziś trawniki oraz rabaty kwiatowe? Czy trzeba robić to tradycyjnie – przy użyciu węża ogrodowego lub – jeszcze bardziej tradycyjnie, czyli przy użyciu konewki? Zdecydowanie nie. Dziś można postawić na systemy nawadniania trawników i innych roślin. To nie tylko wygoda i znaczna oszczędność czasu, w szczególności przy ogrodach o dużych powierzchniach, ale też gwarancja równomiernie podlanego trawnika, pod warunkiem, że instalacja została wykonana właściwie.

Nawadnianie ogrodów – z czego składa się instalacja?

Podobnie jak w wielu innych dziedzinach życia, tak i przy systemach nawadniających klienci mają dziś duże pole manewru. Można zdecydować się na zakup zestawu do nawadniania, który jest bardzo prosty w obsłudze i spełnia jedną podstawową rolę – nawadnia, albo można zakupić taki zestaw, który będzie w stu procentach autonomiczny. Niezależnie od tego, na jaki system nawadniania trawników się zdecydujemy, w skład każdej instalacji na pewno wchodzić muszą:

– zraszacze do trawy,
– rury przewodowe, które łączą zawór główny ze zraszaczami do trawy,
– zawór główny (wszystko jedno, czy automatyczny czy ręczny).

W bardziej rozbudowanych systemach nawadniania trawników spotkać można również komputery sterujące, które dobierają parametry podlewania w zależności od warunków pogodowych. Nowoczesne systemy nawadniania trawników posiadają możliwość podłączenia do komputera kilku rodzajów sond. Te podstawowe służą do pomiaru wilgotności powietrza, opadów oraz temperatury powietrza. Chcąc jeszcze bardziej dopasować ilość wody wylewanej na trawniki, można doposażyć niektóre zestawy dodatkowo o mierniki temperatury gleby, mierniki wilgotności gleby, a także o małe radary pogodowe, które potrafią przewidzieć nadchodzące zmiany i pod tym kątem zadecydować o podlewaniu trawnika.

Różne zraszacze do trawy

W zależności od przeznaczenia, w systemach nawadniania trawników – http://zielony-trawnik.pl/uslugi.html znaleźć można różne zraszacze. Różnorodność tych zraszaczy do trawy bierze się przede wszystkim z ich przeznaczenia. Nawadnianie ogrodów realizowane jest przy użyciu zraszaczy bliskiego, jak i dalekiego zasięgu. Czasami uzupełnieniem systemu nawadniania ogrodów jest dodatkowa linia kroplująca, służąca do nawadniania roślin, których nie można podlewać „od góry”.

zobacz więcej …. zobacz więcej …. zobacz więcej ….