Nad brzegiem ogrodowego stawu

Jasiek
sierpień07/ 2017

Woda jest tym elementem, który sprawia, że ogród zyskuje romantyczny wyraz. Staje się miejscem nieco magicznym i baśniowym. Wodospady przywołują ducha gór. Bijące źródła wydają się zaczarowane i wspaniale komponują się z małymi rzeźbami ogrodowymi wykonanymi z kamienia czy metalu. Strużki mogą zdobić nawet mały ogródek, stając się jego naturalną biżuterią. A nad brzeg stawu przenieść się może całe życie towarzyskie.

Na co dzień i od święta

Gdzieś w głębi ogrodu, tuż nad brzegiem stawu, warto zaaranżować taki drugi taras. Na powierzchni wykonanej z cegieł, kamienia czy z drewna wystarczy ustawić baldachim, a do tego stół i krzesła rattanowe – żeby uzyskać fantastyczne miejsce do codziennych i odświętnych spotkań. Nad wodą zawsze przyjemnie się odpoczywa. Panuje tu specyficzny mikroklimat, który sprzyja dobremu samopoczuciu.

Warto zdecydować się na wygodne meble ogrodowe, które nam jeszcze te momenty odprężenia i świętowania uprzyjemnią. Eleganckie zestawy pomogą w pełni wykorzystać rekreacyjny wymiar stawu.

Królowe stawów

Najbardziej znaną i cenioną rośliną, która zdobi stawy ogrodowe jest lilia wodna, czyli Nymphaea. Zjawiskowo prezentuje się lilia Vesuve – wyhodowana we Francji w XVIII wieku. Piękna, ale też niezwykle odporna na mróz. Charakteryzuje się długim okresem kwitnienia. Wygląda jak królowa stawu – delikatna a zarazem silna. Woda udekorowana liliami nie potrzebuje już żadnych dodatków.

W angielskim stylu

Kiedy staw ogrodowy przypomina naturalny zbiornik i wygląda nieco tajemniczo, wówczas zmienia to styl całego ogrodu. W kierunku angielskich aranżacji, gdzie przeszłość i natura tworzyły sekretną całość. Urodę takiego stawu podkreślą kamienne kompozycje: murki czy mostki. Warto też w takim miejscu stworzyć romantyczną altankę z siedzeniami. Idealne miejsce do zadumy.

zobacz więcej …. zobacz więcej …. zobacz więcej ….