Małe rzeczy są ważne i piękne

Małe rzeczy są ważne i piękne
Jasiek
czerwiec27/ 2017

Często patrzymy w gwiazdy. Dosłownie i w przenośni. Interesują nas przede wszystkim wielkie sprawy, plany, projekty i wydarzenia. Tymczasem to, co małe i skryte, też jest piękne i warte naszej uwagi. Powoli zaczynamy doceniać wartość małych rzeczy i drobnych spraw, które składają się na naszą egzystencję, które nadają jej sens. Najdobitniej wyrażają to i podkreślają poeci. Oni pierwsi wydają się dostrzegać najważniejsze rzeczy.

Poezja wyraża piękno małych rzeczy

Szczególnie poezja XX wieku podkreślała urodę zwykłych rzeczy: spraw, przedmiotów, czynności. Wiersze stały się wyrazem nie tylko pochwały wielkości o ogólnoświatowym charakterze, ale także podkreślały znaczenie drobnostek. Jak biedronki spacerujące podczas słonecznych dni po zielonych liściach. Jak płatki róż spadające i wyznaczające rytm przemijania. Jak obłoki płynące po niebie, łączące metafizykę z realnością.

Fotografia, która wydobywa znaczenie małych rzeczy

Niezwykłość tych prostych zdarzeń i rzeczy wydobywa też fotografia. Warto poświęcić czas na ukazywanie uroku tego, co małe. Szlachetności zwykłego otoczenia. Koloru owocu. Kształtu drzewa w ogrodzie. Wyrazistości promieni słonecznych na płatkach róży. Starej książki pozostawionej na parapecie przez kogoś. Dziecięcego parasola z kroplami deszczu. Warto pielęgnować ślady czyjejś obecności i działań. Dalszy ciąg historii dopisze się sam.

Dopisać swoją opowieść

Piękne fotografie zyskają szczególną oprawę, kiedy je odpowiednio zaprezentujemy. Na przykład jako fotoksiążki Cewe. Wówczas urok małych rzeczy ukaże się w pełni. Można także dopasować zdjęcia tematycznie do poszczególnych miesięcy i pór roku, co umożliwią nam fotokalendarze. Każdy będzie mógł sam dopisać swoją opowieść do małych rzeczy.

zobacz więcej …. zobacz więcej …. zobacz więcej ….