Korzystanie z sauny ogrodowej – porady

Jasiek
Czerwiec22/ 2019

Sauna to rodzaj zabiegu fizjoterapeutycznego, z którego korzystano już setki lat temu. Szczególnie popularny jest w Skandynawii, Estonii, Łotwie i Rosji. Jego korzystne właściwości wynikają z zastosowania wysokich temperatur i różnych poziomów wilgotności.

Sauna ogrodowa – dlaczego warto?

Wiele osób marzy o posiadaniu własnej sauny, jednak nie każdy dysponuje odpowiednim metrażem w domu. Jeśli więc w budynku nie wystarczy miejsca na stworzenie tego typu atrakcji, można wykorzystać do tego teren na zewnątrz. Sauny ogrodowe to równie dobre i funkcjonalne rozwiązanie.

Dlaczego warto zdecydować się na takie pomieszczenie? Przede wszystkim dla zdrowia psychofizycznego. Zabieg ten poprawia krążenie, usprawnia oddychanie, podnosi odporność, eliminuje drobnoustroje chorobotwórcze, sprawia, że mięśnie są rozluźnione. Sauna likwiduje też bóle reumatyczne, doskonale relaksuje i pozwala organizmowi zregenerować siły.

Jaką saunę wybrać do ogrodu?

Istnieją różne wersje sauny. Do ogrodu najczęściej wybierane są pomieszczenia w formie domków z drewna, np. sosnowego lub świerkowego. W środku konieczny jest piec, a także wygodne miejsce do siedzenia (np. ławki czy leżanki) oraz odpowiednie oświetlenie. Dodatkowo sauna ogrodowa może posiadać np. przebieralnię czy prosty natrysk. Ilość różnych wariantów wyboru jest naprawdę spora. Najważniejsze, aby kierować się swoimi potrzebami.

Warto jednocześnie podkreślić, że choć w korzyści zdrowotnych sauny jest tak wiele, pomieszczenie takie może spełnić też funkcje estetyczne. Należy mieć więc na uwadze to, by sauna ogrodowa dobrze prezentowała się na przydomowym terenie, podnosząc jego walor wizualny.

Jak korzystać?

Choć działanie sauny jest tak pozytywne, nie warto przesadzać z częstotliwością zabiegów. Najlepiej korzystać 2-3 razy tygodniowo. Nie należy wcześniej pić alkoholu, przejadać się ani głodzić, trzeba natomiast uzupełnić płyny. Lepiej unikać też wchodzenia do sauny po intensywnym wysiłku.

Tuż przed skorzystaniem z sauny ogrodowej należy dokładnie umyć ciało. Z zabiegu najlepiej korzystać zupełnie nago, zdejmując również biżuterię. Czas trwania takiego relaksu to około 15 minut, choć zależy to od typu sauny. Potem należy wziąć prysznic i napić się wody niegazowanej lub soku owocowego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw

https://yaymicro.pl/bezpieczenstwo-podczas-jazdy-konnej/ http://tofiq.org/elegancki-lampion-solarny-w-ogrodzie/ http://pokrowiecogrodowy.pl