Instalacja gazowa w nowym samochodzie

Jasiek
Październik05/ 2017

Wielu kierowców zastanawia się jaki samochód wybrać: tylko na benzynę, czy także z instalacją LPG. Rozważa się plusy i minusy takiego rozwiązania. a jak to wygląda w praktyce?

Instalacja gazowa – czy to się opłaca?

Posiadanie instalacji gazowej to bardzo dobry sposób na obniżenie kosztów eksploatacji auta. Ważne są jednak tutaj dwie kwestie, to znaczy: właściwie dobrana instalacja LPG (na przykład sekwencyjna) oraz dość duże miesięczne przebiegi. Wiadomo, że ceny benzyny przez większość część roku są dość wysokie, dlatego montaż „gazu” cieszy się niesłabnącą popularnością. Pozwala to bowiem na duże oszczędności. Decydując się na najpopularniejszą obecnie instalację sekwencyjną ma się pewność, ze całość będzie działać bez problemu. Instalacja ta opiera się na bezpośrednim wtrysku gazu i stosuje się ją do najnowszych modeli silników benzynowych, zasilanych wielopunktowym (elektronicznym) wtryskiem paliwa. Skoda w gazie z instalacją sekwencyjną charakteryzować się będzie bardzo precyzyjnym działaniem. Gaz podawany jest tu pod ciśnieniem, bezpośrednio w kolektor dolotowy (w pobliżu wtryskiwaczy benzyny). Zaletą takiego rozwiązania jest eliminacja możliwości tzw. wybuchów, co zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Układ zasilania gazem składa się wtedy z: układu sterującego, butli, elektrozaworów, reduktora, listwy wtryskiwaczy oraz czujnika ciśnienia gazu. Instalację sekwencyjną od innych instalacji lpg wyróżnia przede wszystkim zaawansowana elektronika. ważna rada: ma instalacji gazowej nie warto oszczędzać, gdyż tańszy układ może okazać się słaby i np. nie będzie współpracował z silnikiem skody. Tańsza instalacja może nie pozwolić także na rozwinięcie pełnej mocy silnika.

Instalacja lpg w nowym samochodzie

Już kilka lat temu koncerny motoryzacyjne przekonały się, jak ważnym trendem stała się instalacja lpg. Dlatego, coraz częściej wprowadzają do swoich ofert fabrycznie przeinstalowane moduły gazowe do wybranych modeli i wersji silnikowych. Dzięki temu na przykład skoda w gazie pozwala na znaczne oszczędności w domowym budżecie. Warto wiedzieć, że każda osoba kupująca samochód w salonie, może zażyczyć sobie instalacji „gazu” za dodatkową opłatą. Każda z samochodowych marek korzysta z doświadczenia zewnętrznych firm, które zajmują się instalacjami gazowymi. Dzięki temu systemy dopasowane są pod konkretne modele. Oczywiście najlepiej, kiedy instalacja lpg w nowym samochodzie wykonana jest fabrycznie, gdyż wtedy ma się pewność, że będzie ona zrobiona najlepiej i w całości dopasuje do naszego samochodu. Co więcej – cena nie jest dużo wyższa niż w czasie późniejszego zlecenia wykonania lpg przypadkowemu warsztatowi. Dlatego, kiedy zadajemy sobie pytanie: instalacja gazowa – czy to się opłaca? Odpowiedź brzmi: tak. Ceny gazu są znacznie niższe niż ceny benzyny. Jest to szczególnie widoczne, kiedy przemierza się tysiące kilometrów. Wtedy koszty instalacji zwrócą się już w kilka miesięcy. Zawsze jednak należy pamiętać o tym, by dokonywać regularnych przeglądów instalacji lpg w samochodzie. Wtedy jazda będzie zarówno tańsza, jak i bezpieczna.