Dorastanie i meblowanie

Jasiek
Wrzesień04/ 2017

Wspieranie dorastającego dziecka w jego codziennych troskach i zmaganiach z rzeczywistością – to jedno z większych wyzwań, które stają prze rodzicami. Jak sprawić, by życie młodego człowieka było wypełnione radością i szczęściem, a zarazem żeby opierało się na szacunku, pracowitości i odpowiedzialności? Na te pytania niezwykle trudno odpowiedzieć. Można jednak spróbować być z dzieckiem na co dzień, towarzysząc mu w zwykłych i niezwykłych sprawach.

Zacznijmy od codzienności

Żeby prowadzić poważne rozmowy na zawiłe tematy, jak miłość czy przyjaźń, dobrze jest zacząć od prostszych spraw i obowiązków. Świetnie jest robić coś naprawdę razem. Na przykład – urządzać pokój dla nastolatka. Pobawmy się z dziećmi w architektów wnętrz. Porozmawiajmy przy okazji o zwykłych sprawach codzienności. Wybierzmy wspólnie tanie meble młodzieżowe, które  spełnią przede wszystkim oczekiwania lokatora. Najważniejsze, żeby jemu się podobały – żeby stanowiły wyraz jego osobowości.

Ustalajmy razem najważniejsze kwestie

Jeśli nie wiemy, jak urządzić mały pokój młodzieżowy czy na jaką kolorystykę się zdecydować, to nie odpowiadajmy na te pytania sami, ale zapytajmy dorastające dzieci. One nie do końca wiedzą, czego chcą. Gubią się ciągle w swoich dążeniach i decyzjach, przechodząc przez okres buntu. Ale może właśnie urządzanie własnej przestrzeni dostarczy im poczucia wolności, niezależności, pewności. Poczują, że mają wpływ na własne życie. A przecież o to chodzi zbuntowanym nastolatkom.

Frajda i integracja

Urządzanie młodzieżowego pokoju może być fantastyczną rozrywką. Rodzajem frajdy, kiedy nie potraktujemy tego strasznie serio. To także szansa na zbliżenie się do dziecka, wkraczającego w fazę radyklanego indywidualizmu. Wspólne zadania to forma integracji rodzinnej.